ABŞ-ın Əfqanıstandakı missiyası uzadıla bilər
ABŞ Prezidenti Co Bayden "Böyük yeddiliyin" virtual sammitində bildirib ki, qoşunları Əfqanıstandan 31 avqustadək çıxarmaqda qərarlıdır, ancaq o, ABŞ missiyasının bu ölkədə uzadılacağını da istisna etməyib.
Publika.az xəbər verir ki, bu barədə "New York Times" qəzeti öz mənbələrinə istinadən yazır.
"Administrasiyanın yüksək rütbəli nümayəndəsinin sözlərinə görə, Bayden deyib ki, hazırda əvvəlcədən təyin olunmuş vaxta - avqustun 31-də qoşunların çıxarılmasında qərarlıdır, çünki terror hücumu riski var. Ancaq elə həmin nümayəndənin sözlərinə görə, missiyanın uzadılması da mümkündür", - qəzet yazır.
Xatırladaq ki, Böyük Britaniyanın təşəbbüsü ilə çağırılan "Böyük yeddiliyin" təcili iclası çərşənbə axşamı virtual formatda keçirilib. Liderlər Əfqanıstanda vəziyyəti müzakirə ediblər.
Sammitdə Avrokomissiyanın başçısı Ursula fon der Lyayen bildirib ki, "taliblər"in hökuməti öz niyyətlərini nümayiş etdirməyənədək bu ölkəyə yardım edilməyəcək.
Bu arada Fox telekanalı məlumat yayıb ki, ABŞ artıq təxliyə ilə məşğul olan hərbi kontingenti Əfqanıstandan çıxarmağa başlayır. Qeyd edək ki, bu məqsədlə ABŞ Əfqanıstan paytaxtındakı aeroporta 6,5 minədək hərbçi göndərmişdi ki, amerikalıların, üçüncü ölkələrin vətəndaşlarının və risk qrupundan olan yerlilərin təxliyəsinə kömək etsinlər.
"Taliban" hərəkatının üzvləri isə çərşənbə axşamı, avqustun 24-də yeganə təslim olmayan əyalətə - Pəncşirə üz tutublar. Bildirilir ki, onlar yerli müqavimət hərəkatının başçısı Əhməd Məsud (20 il əvvəl terrorçuların öldürdüyü Əhməd Şah Məsudun oğlu) və olkənin vitse-prezidenti Əmirulla Salehlə əyalətin döyüşsüz təslim olması üçün danışıqlar aparacaqlar.
"Taliban" - 1994-cü ildə yaranan və 1996–2004-cü illər arası Əfqanıstanın bütün ərazisini idarə etmiş hərəkatdır. 2003-сü ildə BMT TŞ tərəfindən terror təşkilatı kimi tanınıb.