"Amerika Rusiyanın düşməni deyil, dostudur" - Ertan Özyiğitdən SENSASİYA
Türkiyəli Ertan Özyiğit Amerika və Rusiyanın düşmən olmadığını bildirir.
"ABŞ və Rusiya II Dünya müharibəsindən bu yana dünyanı birgə idarə edirlər. ABŞ Çinə və İngiltərəyə qarşı əməliyyatı Rusiya ilə birgə keçirmək niyyətindədir. Bununla bağlı Rusiya ABŞ qarşısında tələb irəli sürdü və qarşı tərəf təklifi öz xeyrini nəzərə alaraq qəbul etdi. Bu tələbin nədən ibarət olduğu maraq doğurur. Ruslar əvvəlcə Krımı ələ keçirəcəklərini, daha sonra Ukraynanı tutacaqlarını bildirdi. Amerika da buna razılıq verib. Əgər Rusiya Ukraynada əməliyyata start verməsəydi, bu gün İsveç və Finlandiya NATO-ya üzv olmayacaqdı.
ABŞ Rusiya ilə birgə işləyir deyəndə, "belə bir şey olarmı" deyib etiraz edirlər. Sizə sadə bir həqiqəti deyim. ABŞ-la Rusiya düşmən-filan deyil. Əgər onlar düşmən olsaydı, bu gün sənayesi olmayan Rusiya dizüstə çökərdi. Bu gün Rusiya əsas gəlirlərini neft və qazın hesabına əldə edir.
Əgər ABŞ Rusiyanın düşməni olsaydı, neft və qazın dünya bazarındakı qiymətini kəskin aşağı salar və bununla Rusiyanın iqtisadi çöküşünü birdəfəlik həll edərdi. Məhz bundan sonra Rusiyada üsyanların baş verəcəyi qaçılmaz olacaqdı. Amma indi Rusiya Səudiyyə Ərəbistanı ilə birgə masaya oturur və deyir ki, ixrac olunan xam neftin barelini artırmaq lazımdır. Aydın məsələdir ki, Səudiyyə Ərəbistanı ABŞ-ın bir valiliyidir. ABŞ Rusiyada hər hansı əməliyyat keçirmək istəsəydi, öz valiliyi ilə Rusiyanı eyni masada oturtmazdı. Buradan belə bir qənaətə gəlinir ki, neftin qiymətinin artırılmasında yeganə məqsəd Rusiyanın Ukrayna əməliyyatındakı xərclərini ödəmək üçün dəstəkdir".