Amerikalı analitiklər: "Putin Ərdoğanla danışmaq istəmir"
"Rusiya prezidenti Vladimir Putin taxıl sazişinin uzadılması ilə bağlı danışıqlar təklif edən Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın xahişlərinə məhəl qoymur".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə diplomatların və analitiklərin sözlərinə istinadən "The Wall Street Journal" nəşri yazıb.
Son həftələrdə Ərdoğan bir neçə dəfə Ukrayna ərzaq məhsullarının Qara dəniz limanlarından ixracına icazə verən müqaviləni yeniləmək barədə Putinlə danışmaq istəyib. Lakin, İndiyədək Türkiyə və Rusiya prezidentləri telefonla belə danışmayıb. Diplomatların fikrincə, Türkiyə hakimiyyəti bu problemi Kremllə digər kommunikasiya kanalları vasitəsilə həll etməyə çalışır.
İyulda Ərdoğan Rusiya ilə müqavilənin şərtlərinə görə müharibənin sonuna qədər Türkiyədə qalmalı olan Azov komandirlərini Ukraynaya qaytarıb. Analitiklər hesab edir ki, məhz bundan sonra Rusiya hakimiyyəti qəzəblənərək taxıl müqaviləsini uzatmaqdan imtina edib.. Bundan əlavə, Ərdoğanın İsveçin NATO-ya daxil olmasını təsdiqləməsi də Putinin hiddətinə səbəb olub.
Razılaşmadan çıxdıqdan sonra Rusiya demək olar ki, hər gün Odessa bölgəsini atəşə tutmağa başlayıb, taxıl müqaviləsində istifadə edilən liman infrastrukturunu məhv edib. Rusiya Müdafiə Nazirliyi iyulun 19-da bəyan edib ki, Qara dəniz boyunca Ukrayna limanlarına üzən bütün gəmiləri hərbi hədəf kimi, bu gəmilərin bayraqları altında olan ölkələri isə müharibə iştirakçıları kimi qəbul edəcək.