Azərbaycan niyə bu tezliklə Laçın postunu açdı və ermənilərin keçidinə icazə verdi? - İLGİNC SƏBƏBLƏR
"Azərbaycanın Laçın dəhlizindən istifadəyə icazə verməsi Ermənistan tərəfinin üzərinə götürdüyü öhdəliklərlə bağlıdır. Azərbaycan istəyi də məhz bu idi. Vaşinqton görüşü öncəsi Ermənistan tərəfi qeyri-rəsmi şəkildə təxribatlar törədilməyəcəyinə dair öhdəliklər götürüb. Bu, diplomatik mənbələrdən bizə məlumdur".
Bu fikirləri Laçın dəhlizindən ermənilərin keçməsinə yenidən icazə verilməsi mövzusunu KONKRET.az-a şərh edən politoloq Əziz Əlibəyli səsləndirib.
O bildirib ki, Ermənistan öz niyyətini bəyan etdiyi üçün Azərbaycan Laçın postunu açıb:
"Azərbaycanın Laçın postunu növbəti dəfə bağlaya bilmə ehtimalı böyükdür. Yəni bunu istənilən vaxt edə bilər. Görünən odur ki, Azərbaycan danışıqlar prosesini humanitar məsələlərlə baltalayan tərəf olmaq istəməyib. Düşünürəm ki, rəsmi Bakı Vaşinqton görüşünün uğurla yekunlaşmasına öz töhfəsini vermk üçün Laçın dəhlizindən keçidə icazə verib. Digər tərəfdən isə bu, Ermənistanın üzərinə götürdüyü öhdəliklərlə bağlıdır. Bu prizmadan yanaşıldığı üçün Laçın dəhlizinin açılmasına icazə verilib".
Mövzu ilə bağlı fikirlərini saytımızla bölüşən Politoloq Oqtay Qasımov bildirib ki, postun fəaliyyətinin yenidən bərpa olunması Azərbaycanın tələblərinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı ola bilər:
"Məlumdur ki, ABŞ-da XİN başçılarının görüşü keçiriləcək. Bu məqamda sərhəd-buraxılış məntəqəsinin fəaliyyətinin bərpa olunması rəsmi Bakının xoşməramlı niyyətindən xəbər verir. Bunu sülh danışıqlarının intensivləşməsi və müqavilənin imzalanması istiqamətində Azərbaycanın jesti kimi də qəbul edə bilərik. Əgər bu addım Qarabağda yaşayan separatçılar tərəfindən düzgün qiymətləndirilməsə və onlar təxribatlara davam etsə, o zaman Laçın postunun fəaliyyəti yenidən dayandırılacaq. Hesab edirəm ki, Azərbaycanın jesti müsbət dəyərləndirilməlidir".