Azərbaycanda bayram günlərində hotellərdə boşluq olub?
Azərbaycanda bayram günlərində hotellərdə boşluq olub?Azərbaycanda bayram günlərində hotellərdə boşluq olub?
Azərbaycanda bayram günlərində hotellərin qiymətində 50 %-dən çox artım olmasına baxmayaraq əksəriyyətində sıxlıq müşahidə olunub.
Bu barədə "Report"a Azərbaycan Turizm Agentlikləri Assosiasiyasının (ATAA) İdarə Heyətinin sədri Göydəniz Qəhrəmanov bildirib.
Azərbaycan Hotellər və Restoranlar Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri, eyni zamanda Azərbaycan Ekoturizm Assosiasiyasının İcraçı direktoru Samir Dübəndi açıqlamasında bildirib ki, bəzi hotellərin təklifləri ötən ildəki bayram qiymətlərinə uyğun olub: "Demək olar ki, regionlarda fəaliyyət göstərən iri hotellərdə doluluq faizi bayram günlərində 100 % və yaxud bu rəqəmə yaxın olub".
S.Dübəndi qeyd edib ki, bu il Yeni il proqramı daxil olmaqla bir otağın qiyməti 400-600 manatdan başlayıb.
Turizm Peşəkarları Təşkilatının sədri Ceyhun Aşurov isə bildirib ki, regionlarda hotellərin doluluq səviyyəsi paytaxta nisbətən, təxminən 80-90% yüksək olub: "Bu isə regionlara yerli turistlərlə yanaşı xarici vətəndaşların da üz tutması ilə əlaqədardı. Azərbaycan vətəndaşlarının bir qismi xaricdə istirahət edib, bir qismi isə ölkə daxilində, regionlarda öz istirahətlərini təşkil edib. Bakıdakı hotellərdə 60-70 %-ə qədər doluluq müşahidə olunub.
Aşurov hesab edir ki, ötən illə müqayisədə qiymət artımı olmayıb: "Əksinə, bəlkə də daha uyğun qiymətə istirahət üçün yerlər tapmaq mümkün idi. Bu il hotellərdə Yeni il proqramı daxil olmaqla bir otağın qiyməti minimum 400 manatdan başlayıb. Lakin hər il olduğu kimi, turizm obyektlərində qiymətlərin yüksək olması ilə bağlı narazılıqlar olub. Bunların səbəbi də tələbatın yüksək olması ilə əlaqəlidir. Ümumi götürdükdə 2022-ci illə müqayisədə nə qiymətdə, nədəki xidmətdə elə bir böyük fərq olmayıb".