"Azərbaycanın Qarabağda antiterror əməliyyatına başladığını deyə bilərik" - NÜANSLAR
Ermənistan Azərbaycana qarşı hərbi təhdidlərini davam etdirir. MN-nin məlumatına əsasən, erməni hərbi qulluqçularının təxribatı nəticəsində Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçuları həyatını itirib. Eyni zamanda səhər saatlarında Azərbaycan ordusunun mövqeləri minaatanlardan atəşə tutulub. Ekspertlərin fikrincə, proses davam edərsə, Azərbaycan da Ermənistana qarşı antiterror əməliyyatını gücləndirəcək. Görəsən, indiki şəraitdə proses necə inkişaf edəcək? Azərbaycan ermənilərin Qarabağdan çıxarılması prosesini sürətləndirə bilərmi?
Mövzunu KONKRET.az-a şərh edən hərbi ekspert Ramil Məmmədli bildirib ki, bu hadisənin baş verməsinin əsas səbəbi vasitəçi tərəflərin öz öhdəliklərini layiqincə yerinə yetirməməsidir:
"2020-ci il noyabr ayının 10-da bəyanatının imzalanmasından dərhal sonra, bu sənədin imzalanmasında iştirak edən Rusiya, Qərb və Avropa ölkələrinin bəziləri münaqişənin həll olunmasında aktiv iştirak etməyə cəhd edirlər. Təəssüf ki, bu müddət ərzində fəallıq nümayiş etdirən təşkilatlar və ölkələr Ermənistanı məğlub deyil, bərabərhüquqlu ölkə kimi təqdim etməyə çalışırlar. Burada Qərbin və Rusiyanın fikirlərində də fərqlilik var. Rusiya sülhdən əvvəl infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi təklifini irəli sürüb. Qərb isə əksinə olaraq, əvvəlcə sülhün imzalanmasını istəyir.
Azərbaycan 5 bənddən ibarət təklifini irəli sürüb və Ermənistan da buna öz münasibətini bildirib. Lakin görünən odur ki, vasitəçi tərəflərin fəaliyyəti yetərincə olmayıb. Bunun səbəblərindən biri də odur ki, Rusiya özünün də imzaladığı bəyanatın 4-cü bəndinin icrası üçün heç bir səy göstərməyib. İkincisi isə, Ermənistana Qarabağdakı hərbi birləşmələrin silahlandırılmasının qarşısını almaq tələbi də irəli sürülməyib. Burada əsas məsuliyyəti Rusiya və Qərb daşıyır. Ümumilikdə isə bütün məsuliyyət və öhdəlik Ermənistan hakimiyyətinin üzərinə düşür. Azərbaycan isə təbii ki, öz mövqeyini müdafiə etmək üçün hərbi ritorikadan çıxış etmək, yəni yola hərbi qurumların iştirakı ilə nəzarət etmək məcburiyyətindədir. Yalnız bundan sonra problem öz həllini tapa bilər.
Dünən Azərbaycan ordusunun həyata keçirdiyi əməliyyat, yəni Ermənistandan Qarabağdakı separatçılara gələn silah-sursat daşıyan maşının qarşısının kəsilməsi və qruplaşmanın zərərsizləşdirilməsi məhz antiterror əməliyyatıdır. Yəni artıq Azərbaycan dövlətinin Qarabağda antiterror əməliyyatına başladığını deyə bilərik".
Hərbi ekspert Ədalət Verdiyev isə bildirib ki, dünən baş verən hadisələr böyük ehtimalla Azərbaycanın erməni silahlılarını bölgədən təmizləməsi ilə nəticələnəcək:
"Əgər Ermənistan prosesin daha az itki ilə başa çatmasını istəyirsə, könüllü surətdə ərazini tərk etməlidir. Lakin Rusiya sülhməramlı kontingentinin prosesə laqeyd yanaşması davam edərsə, Azərbaycan ordusu ən qısa müddətdə öz imkanları hesabına erməni silahlılarını ərazidən çıxaracaq.
Rus və erməni hərbçilərinin birgə keçirdiyi bu təlimlər ilk və son deyil. Bunlar adətən planlara uyğun şəkildə təşkil olunur. Ona görə də düşünmürəm ki, Ermənistan və Rusiya arasında baş verən son gərginliklərin fonunda bu təlimlərin regiona, xüsusilə də Azərbaycana təsiri olsun".