"Azərbaycanın şərti qəbul olunub, yenidən görüş olacaq" - Erməni politoloq
"Bu gün Ermənistanda təhlükəsizlik problemləri o qədər artıb ki, Yerasx-Horadiz dəmir yolunun yenidən işə salınacağı təqdirdə hansı təhlükəsizlik problemi ilə üzləşəcəyimizi demək artıq mənasızdır".
Dahan sonra o əlavə edib:
"Bu yola gəlincə, əsas problem budur: Sünikdən "Zəngəzur" keçən hissə necə idarə olunacaq, ona kim nəzarət edəcək? Bu suallara cavab almamışıq. Ermənistanın qondarma hakimiyyət orqanları nəzarətin bizim tərəfdən həyata keçiriləcəyini nə qədər bəyan etsələr də, sadəcə olaraq, bu yolla ictimaiyyəti çaşdırırlar. Əslində, onların bütün siyasəti bu sahəyə nəzarəti kimə ötürməkdən ibarətdir və həm Rusiya Federasiyası, həm də Qərb arasında mübarizə də bunun ətrafında gedir. Üstəlik, İranın bu hissədə qırmızı xətləri var. Bu suala dəqiq cavab vermirlər", – deyə politoloq bildirib.
Danielyanın sözlərinə görə, bu yol Azərbaycan üçün açılır: "Bizə deyilmir ki, Yeraşx kəndinin (Arazdəyən) İranla olan hissəsi açılır, ya açılmır, Gümrü istiqamətində işləyəcək, ya yox. Bizə bu suallara cavab verilmir, amma Marqara keçid məntəqəsi böyük miqyasda tikilir".
Politoloq məsləhət görüb ki, həqiqətən nə baş verdiyini və həqiqətin harada olduğunu başa düşmək istəyənlər Ermənistan hakimiyyətinin dediklərinə ümumiyyətlə qulaq asmamalıdır. Azərbaycan hakimiyyətini açıqlamalarını izləyin.
Bu gün Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan Ermənistan və Azərbaycanın xarici işlər nazirləri Ararat Mirzoyan və Ceyhun Bayramovun gələn həftə Vaşinqtonda danışıqlar aparacağını açıqlayıb. Danielyanın sözlərinə görə, əgər görüş təxirə salınırsa, bu o deməkdir ki, razılaşmalarda problem var, görüşürlərsə, bu o deməkdir ki, problemlər həll olunub.
"Əgər Azərbaycan görüşü təxirə salıbsa, o zaman Azərbaycan şərt irəli sürüb. Əgər Ermənistan bu şərti qəbul etməsə, o zaman görüş baş tutmayacaq. İndi yenidən görüşsələr, demək, Ermənistanın qəbul etdiyi hansısa şərt var və çox güman ki, bu şərt yollarla bağlıdır", – deyə politoloq bildirib.