"Beynəlxalq aktorlar üçün Paşinyanın səlahiyyət müddəti başa çatıb" - Erməni politoloqdan açıqlama
"Ermənistan hakimiyyətinin qəbul etdiyi açıq anti-Rusiya vektoru xarici siyasət arenasına hərtərəfli çıxmaq cəhdidir".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu politoloq Vigen Akopyan erməni mediasına müsahibəsində deyib:
"Ermənistan hakimiyyəti başa düşür ki, Rusiya ilə münasibətlərdə qırmızı xətti keçib. Anlayırlar ki, indi Rusiya ilə konstruktiv əməkdaşlığa nail olmaq çətindir. Daha Rusiya Ermənistana hər hansı təminat vermir. Düşünürəm ki, Rusiya hakimiyyəti hazırkı hökumətə dəstək məsələsi ilə bağlı hesablamalarında aşkar səhvə yol verib və Rusiya Federasiyası nümayəndələrinin hazırkı bəyanatları bu məsələdə onların strateji səhvinin ifadəsidir".
Onun sözlərinə görə, Qarabağdakı hakimiyyət dəyişikliyindən sonra Paşinyanın beynəlxalq aktorlar üçün səlahiyyət müddəti başa çatıb. 2021-ci il seçkilərindən sonra Paşinyan beynəlxalq güc mərkəzlərini inandırdı ki, o, legitimdir və istənilən qərarını həm Ermənistanda, həm də Qarabağda həyata keçirməyə qadirdir. Paşinyanın Qarabağdakı təsirinin azalması və bəlkə də tamamilə itirilməsi ilə onun geosiyasi uyğunluğu əhəmiyyətli dərəcədə azalıb. Aydın oldu ki, Paşinyanın müəyyən sülh müqaviləsinə imza atması mümkün olsa belə, bu, heç də o demək deyil ki, bu sənədi həyata keçirmək mümkün olacaq. Bunu başa düşən Paşinyan müttəfiqlər axtarır ki, hipotetik olaraq özü üçün müəyyən təminatlar ala bilsin".