Bu Avropa universitetləri İran PUA-larının hazırlanmasında İŞTİRAK EDİB
Böyük Britaniyada Kembric Universiteti və London İmperial Kolleci də daxil olmaqla 11 aparıcı ali təhsil müəssisəsi İranın kamikadze pilotsuz uçan aparatlarının hazırlanmasında iştirak edib.
KONKRET.azxəbər verir ki, bu barədə "The Jewish Chronicle" qəzetinin araşdırmasında yer alıb.
Bildirilib ki, Britaniyanın nüfuzlu universitetlərinin əməkdaşları İranın PUA-ların yaradılması üçün istifadə etdiyi azı 16 elmi araşdırma hazırlayıb.
Xüsusilə, London İmperial Kollecinin tədqiqatçısı Əhməd Nəcaran Xeyrabadi PUA mühərriklərini, o cümlədən "Şahed–136" dronlarını təkmilləşdirmək üçün Şahrud Texnologiya Universiteti və Məşhəd Firdovsi Universitetinin alimləri ilə birlikdə çalışıb.
Nəşrin məlumatına görə, bu tədqiqat layihələri Tehran tərəfindən maliyyələşdirilib. Digər bir universitet isə iranlı tərəfdaşlarla yeni reaktiv mühərrik idarəetmə sistemlərinin sınaqdan keçirilməsində əməkdaşlıq edib.
Qəzet əlavə edib ki, digər britaniyalı alimlər kommunikasiya sistemlərinin diapazonunu genişləndirmək, eləcə də dronların müqavimətini artırmaq üçün İranla işləyirlər.
Qeyd olunub ki, Krenfild Universitetinin mütəxəssisləri turboreaktiv mühərrikləri təkmilləşdirmək üçün İranın Elm və Texnologiya Universitetindən olan həmkarları ilə əməkdaşlıq edib. Onlardan bəziləri Britaniya, Aİ və ABŞ-ın sanksiyalar tətbiq etdiyi İran universitetlərinin alimləri ilə birgə çalışıb.
Xatırladaq ki, Böyük Britaniya İrana hərbi və ikili təyinatlı texnologiyaların ixracına qadağa qoyub.