"Bu, kobud şəkildə Azərbaycanın daxili işlərinə qarışmaqdır" - AŞPA-nın qərarına SƏRT REAKSİYA
Dünən Avropa Şurası Parlament Assambleyasında "Laçın dəhlizi vasitəsilə azad və təhlükəsiz girişin təmin edilməsi" mövzusunda müzakirə keçirilib. Mövzunun gündəliyə salınması ilə bağlı səsvermədə iştirak edən 94 deputatdan 73-ü lehinə, 15-i əleyhinə səs verib, 6 deputat isə bitərəf qalıb. Azərbaycanla bağlı qeyri-sağlam mövqe tutan AŞPA-nın mövqeyi qərəzlidir.
Bunu politoloq Tural İsmayılov KONKRET.az-a açıqlamasında deyib:
"Avropa Parlament Assambleyası daim erməni lobbisinin təsiri altında olan Avropa Parlamenti və başqa qurumların təsiri ilə ölkəmiz əlehinə çox haqsızlıqlar edib. Növbəti dəfə AŞPA-da guya Laçın yolunda quraşdırılan sərhəd buraxılış məntəqəsinin yaratdığı "problemlərdən" bəhs edilib. Bu isə kobud şəkildə Azərbaycanın daxili işlərinə qarışmaqdır. Öz ərazilərində sərhəd keçid məntəqəsi yaratmaq Azərbaycanın daxili işidir. Bununla bağlı AŞPA-da və ona bənzər təşkilatların hansındasa "müzakirələr"in açılması qanunsuzdur.
AŞPA-dakı sonuncu müzakirələr Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı Ermənistan və havadarları tərəfindən planlanmış dezinformasiyanın AŞPA tribunasından səslənməsi idi. Bununla da, AŞPA kobud şəkildə beynəlxalq hüquq normalarını pozub və Azərbaycanın öz daxili işləriylə bağlı hansısa qərarları manipulyasiya etməyə çalışıb".