Bu səhər yeməkləri uşaqlarda xəstəliklər yarada bilər
Uşaqların bağça və ya məktəbə səhər hazırlaşması tələskənlik və kompromislərlə müşayiət olunur. Bu zaman valideynlər bəzən uşaqların istəklərinə güzəştə gedərək, tez hazırlanabilən və həmişə faydalı olmayan yeməklərə üstünlük verirlər.
KONKRET.az xəbər verir ki, Qidalanma və psixosomatika üzrə ekspert Marina Kosenkova "5-ci kanal"a müsahibəsində belə səhər yeməklərinin arzuolunmaz olduğunu və uşaqlara düzgün qida vərdişlərini necə aşılamağın yollarını izah edib.
O bildirib ki, inkişaf etməkdə olan uşağın orqanizmi düzgün qidalanma rejimi, xüsusilə də tamdəyərli səhər yeməyini tələb edir:
"Səhər yeməyi gündəlik enerji ehtiyacının yarısını təmin edir və gün ərzində güc verir. Səhər yeməyinin buraxılması enerjinin tez tükənməsinə və zərərli, sürətli karbohidratlarla bu enerjini bərpa etmə istəyinə gətirib çıxarır ki, bu da zamanla sağlamlığa mənfi təsir göstərə bilər".
Ekspert əlavə edib ki, adi səhər yeməyi məhsullarının əksəriyyəti – şirniyyatlar, taxıl lopaları, kolbasa və ya hazır sosiskalar, həmçinin mağazadan alınmış kolbasa ilə sendviçlər boş karbohidratlarla zəngindir:
"Bu məhsullar müvəqqəti toxluq hissi yaradır, lakin faydalı deyil. Bu cür yeməkləri daha faydalı alternativlərlə əvəz etmək lazımdır. Yumurta (omlet və qaynadılmış), keyfiyyətli taxıllardan bişirilmiş sıyıqlar (meyvə və ya giləmeyvə ilə), təbii kəsmik, evdə hazırlanan blinçik, ət və ya balıq, həmçinin tam taxıllı çörəkdən hazırlanmış və evdə hazırlanan paştetlə olan sendviçləri misal göstərmək olar".
Kosenkova süd məhsullarına xüsusi diqqət yetirərək, fermer təsərrüfatından olan alternativləri seçməyi və uşağın laktoza həssaslığını yoxlamağı məsləhət görüb.
Ekspert vurğulayıb ki, düzgün olmayan qidalanma piylənmə, hormonal pozuntular, şəkərli diabetə meyillilik və dəri problemləri kimi nəticələrə səbəb ola bilər – məsələn, dırnaqların soyulması, dirsəklərin quruluğu və dodaq künclərində çatlar./BAKU.WS