Çin Rusiyaya ETİRAZ ETDİ: "Bu məsələ dərhal araşdırılsın"
Çinin Moskvadakı səfirliyi Rusiya hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən sərhəddə çinlilərin hüquqlarının ciddi şəkildə pozulduğunu bildirib və araşdırma aparılmasını tələb edib.
KONKRET.azxarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, Rusiya bununla bağlı şərh verməyib.
Çin səfirliyi "Wechat" sosial şəbəkəsi vasitəsilə bildirib ki, insident iyulun 29-da Rusiya-Qazaxıstan sərhədində baş verib. Beş Çin vətəndaşı dörd saat ərzində dəfələrlə dindirilib. Onlara ölkəyə giriş qadağan edilib və turist vizaları ləğv edilib.
Səfirlik insidentin videosunu Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi, FTX və Sərhəd Xidmətinə təqdim edib.
"Bu, Çin-Rusiya dostluğunun ümumi mənzərəsinə və ölkələr arasında dostluq humanitar mübadilələrinin artan tendensiyasına ziddir", – Çin diplomatik missiyasının bəyanatında deyilir.
Belə ki, səfirlik Rusiyadan insidentin səbəbini izah etməyi, tədbirlər görməyi və gələcəkdə belə hadisələrin baş verməməsini təmin etməyi tələb edib.
Diplomatlar Rusiyanı məsələ ilə bağlı əlavə araşdırma aparmağa və Çin tərəfinə qənaətbəxş cavab verməyə çağırıb.
Hadisənin təfərrüatları açıqlanmır.
"Bloomberg" yazır ki, bir neçə gün əvvəl bir milyona yaxın abunəçisi olan "Douyin" sosial şəbəkə kanalının (TikTok-un Çin versiyası) müəllifi Rusiya-Qazaxıstan sərhədini keçmək istəyərkən çətinliklərlə bağlı video yayımlayıb.