Əfqanıstanda İRAN MODELİ: heç vaxt açıq çıxış etməyən, harada olduğu bilinməyən o şəxs
Əfqanıstanda hakimiyyəti ələ alan radikal "Taliban" hərəkatı Molla Heybətullah Axundzadənin ölkənin ali lideri olacağını planlaşdırır.
Publika.az xəbər verir ki, bu barədə "News18" telekanalı hərəkat daxilindəki mənbələrə istinadla məlumat yayıb.
Mənbə bildirib ki, "Taliban" hakimiyyəti qismən İran modeli üzərində təşkil etmək niyyətindədir - ali lider dövlət başçısıdır, eyni zamanda ən yüksək siyasi və dini hakimiyyətdir.
Sözügedən hərəkatdaxili mənbə vurğulayıb ki, ali lider heç vaxt açıq çıxış etməyən və harada olduğu bilinməyən "Taliban" lideri Molla Heybətullah Axundzadə olacaq. Onun yüksək məclisə də rəhbərlik edəcəyi güman edilir.
İcra hakimiyyətinə Axundzadənin müavinlərindən biri olacaq baş nazir rəhbərlik edəcək - hazırda qrupun siyasi ofisinə rəhbərlik edən Molla Əbdül Qani Baradar və ya ilk Taliban lideri Molla Ömərin oğlu, hazırda ideoloji və dini işləri idarə edən Molla Yakub.
Mənbə Axundzadənin etibarlı köməkçisi olduğu güman edilən Molla Əbdül Hakim Haqqaninin baş hakim ola biləcəyini söyləyir.
Qeyd edək ki, avqustun əvvəlində "Taliban" Əfqanıstanda hökumət qüvvələrinə qarşı hücumlarını gücləndirdi. Avqustun 15-də paytaxt Kabilə girərək prezident sarayını nəzarətə götürd. Bir gün sonra Əfqanıstanda müharibənin bitdiyini və ölkədəki idarəetmə formasının yaxın gələcəkdə aydınlaşacağını açıqladı.
Avqustun 31-i gecə saatlarında Pentaqon ABŞ qoşunlarının Əfqanıstandan çıxarılmasının başa çatdığını və 20 illik missiyanın bitdiyini açıqladı.
Bilirək ki, əcnəbilərin və müttəfiqlərin təxliyəsinin aparıldığı Kabildəki hava limanı "Taliban" hərəkatının tam nəzarətinə keçib.