"Əgər atəş səsi gəlirsə, dronlar havaya qaldırılırsa, sülh müqaviləsinin bağlanmasından söhbət gedə bilməz" – Şair Ramaldanov
Kəlbəcər istiqamətində Ermənistanın təxribatlarına cavab verən Azərbaycan düşməni lazımınca cəzalandırıb. Qarşı tərəfin xeyli canlı qüvvəsi və texnikası sıradan çıxarılıb. Bununla belə düşmən son günlər xeyli fəallaşıb və müxtəlif istiqamətlərdə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövqelərini atəşə tutur.
Prosesləri KONKRET.az-a şərh edən polkovnik Şair Ramaldanov bildirib ki, xarici qüvvələrin əlində alətə çevrilən Ermənistan təxribatları da havadarlarının təhriki ilə edir:
"Azərbaycan Ordusunun apardığı uğurlu əməliyyat və qazandığı parlaq qələbədən üç il keçməsinə baxmayaraq, biz hələ də müharibə şəraitindəyik. Hələ də təxribatların ardı-arası kəsilmir, regionda münaqişə davam edir. Bütün sərhəd boyu mütəmadi olaraq atəşkəs pozulur. Hazırda isə Kəlbəcər istiqamətində atəşkəsin pozulması daha da intensivləşib. Hətta düşmən tərəfindən PUA-ların qaldırılması, minaatanlardan və artilleriyadan istifadə edilməsi məsələni xeyli qəlizləşdirib".
Hərbi ekspert hesab edir ki, Ermənistan müxtəlif səbəblərdən belə mövqe nümayiş etdirir:
"Əvvəla, Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi müstəqil qərar qəbul etmək qabiliyyətinə malik deyil. Digər tərəfdən, Ermənistan daim xarici qüvvələrin əlində alətə çevrilib və düşmən ölkə regionda vəziyyəti gərgin saxlamaq üçün onların vasitəçisi rolunda çıxış edir. Bu gün geosiyasi arenada Rusiya və Qərb bir-birinə ciddi və barışmaz rəqibdir. Amma Cənubi Qafqazdakı Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsində onların maraqları üst-üstə düşür. Ermənistanın maraqları müdafiə olunur və münaqişənin saxlanması üçün hər iki tərəf səy göstərir. Yalnız münaqişə alovlandığı zaman onlar regionda öz maraqlarını təmin etmək üçün fəallaşırlar. Onlar burada erməni faktorundan lazımınca yararlanırlar. Bununla da regionda gedən proseslər onu göstərir ki, tərəflər daimi belə vəziyyətdə yaşaya bilməz, məsələni artıq həll etmək vaxtıdır".
Polkovnikin fikrincə, müharibədən ötən üçillik müddət göstərdi ki, zaman keçdikcə regionda yeni oyunçular peyda olur:
"Bəzi ölkələrin geosiyasi iştahaları xeyli artır və regionu poliqona çevirmək üçün böyük dövlətlər arasında baş verəcək toqquşma Azərbaycanın maraqlarına uyğun deyil. 44 günlük müharibədə qələbə qazanan Azərbaycan Ordusu bu gün də qarşıya çıxan maneələri dəf etməyə qadirdir. Regionda sülhün bərqərar edilməsinin vaxtıdır, çünki bunun uzanması gələcəkdə daha böyük fəsadlara gətirib çıxara bilər".
Şair Ramaldanov daha sonra qeyd edib ki, əgər atəş səsi gəlirsə, artilleriyadan istifadə olunursa, dronlar havaya qaldırılırsa, təbii ki, sülh müqaviləsinin bağlanmasından söhbət gedə bilməz:
"İndi Azərbaycan Silahlı Qüvvələri düşmənin bütün təxribatlarının qarşısını alır və düşmən ciddi itki verərək geri oturdulur".
Hərbi ekspert Ermənistanın istifadə etdiyi PUA-lardan da danışıb. Bildirib ki, düşmənin son döyüşlərdə istifadə etdiyi PUA-lar müasir döyüş qabiliyyətinə malik deyil:
"Belə görünür ki, həmin PUA-ları Ermənistan kustar üsulla özü hazırlayır. Bunu göstərilən videomaterallardan da aydın görmək olur. Onların sadə, primitiv üsulla düzəldildiyinə heç bir şübhə yoxdur. Partlayıcıları yalnız qaldırıb atma imkanına malikdir. Yəni Ermənistanın istifadə etdiyi PUA-lar elə də ciddi silah hesab edilmir.
Bütün bunlara baxmayaraq, təxribatların bundan sonra da davam etməsi istisna olunmur".