Əhaliyə VACİB XƏBƏR: Minimum əməkhaqqı vergidən azad ediləcək?
Əhaliyə VACİB XƏBƏR: Minimum əməkhaqqı vergidən azad ediləcək?2019-cu ildəki minimum əməkhaqqı artımı zamanı açıqlanmışdı ki, Azərbaycanda 600 min insan minimum maaş səviyyəsində gəlir əldə edir. Onlardan 450 mini dövlət, 150 min nəfəri özəl sektorda çalışır. Hazırda Azərbaycanda minimum əməkhaqqı 345 manatdır. Ölkədə dövlət və qeyri-dövlət sektorunda çalışanların gəlirləri vergiyə fərqli şəkildə cəlb edilir. Qeyri-dövlət və qeyri neft-qaz sektorunda çalışanların maaşı (8 min manatadək olduqda) 2026-cı ilədək gəlir vergisindən azad edilib. Uyğun qanunlara görə, dövlət sektorunda və neft-qaz sektorunda çalışanlarsa, 14 faiz gəlir vergisi ödəyir (gəlirdən 200 manat çıxılmaqla).
Başqa deyimlə, hazırda dövlət sektorunda çalışan və minimum əməkhaqqı səviyyəsində (345 manat) maaş alan şəxslər maaşlarının 145 manatına görə 14 faiz gəlir vergisi ödəyirlər ((Vergiyə cəlb olunan məbləğ – 200) * 14 faiz) Bu da o deməkdir ki, dövlət sektorunda minimum maaş alanlar hər ay 20 manat 30 qəpik gəlir vergisi ödəyir.
Bəs Azərbaycanda minimum əməkhaqqı vergidən azad edilə bilərmi?
KONKRET.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı Milli Məclisin iqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Vahid Əhmədov Referans.az deyib ki, minimum əməkhaqqının vergidən azad olunması mümkün ola bilər:
"Minimum əməkhaqqının vergidən azad olunmasının reallaşması elədir ki, bu dövlət büdcəsi qəbul olunan zaman müzakirə olunmalıdır. Dövlət büdcəsi müzakirə olunan zaman bir sıra məsələlər qaldırılırsa, müəyyən məsələlər öz həllini tapır. Amma dövlət büdcəsi qəbul olunandan sonra istənilən vergi dəyişiklikləri dövlət büdcəsində dəyişikliyə səbəb ola bilər. Buna görə də hazırda bu məsələ real görünmür, amma 2025-ci il dövlət büdcəsi müzakirə olunan zaman bu mövzu gündəmə gələ bilər".
Deputat qeyd edib ki, minimum əməkhaqqı elə də böyük bir rəqəm deyil və ordan gələn vergi də ciddi əhəmiyyət kəsb etmir. Onun sözlərinə görə, hər bir halda ölkədə əməkhaqqından vergilər alınır: "Bəllidir ki, əməkhaqqından vergilər tutulur. İstənilən əməkhaqqı da vergi ödəyicisidir. Buna görə də, onun elə də ciddi bir əhəmiyyətini görmürəm".
Bu barədə Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov isə dövlət sektorunda çalışan və minimum əməkhaqqı alan şəxslərin maaşının gəlir vergisindən azad olunmasını təklif edir. Onun sözlərinə görə, dövlət, eləcə də, neft sektorunda çalışan vətəndaşlarımız minimum əməkhaqqı aldığı təqdirdə onların əməkhaqları vergiyə cəlb olunur:
"Xüsusilə nəzərə alsaq ki, dövlət sektorunda minimum əməkhaqqı ilə çalışan vətəndaşlarımızın sayı elə də az deyil. Bu baxımdan, həmin əməkhaqqının vergidən azad edilməsi onların sosial təminatının gücləndiirlməsi baxımından vacibdir.mBelə ki, mövcud qaydalara əsasən, 345 manat minimum əməkhaqqı alan vətəndaşın əməkhaqqından 20 manat 20 qəpik gəlir vergisi çıxılır. Eyni zamanda, təxminən 10 manatdan bir az artıq sosial vergi çıxılır. Nəticə etibarilə 345 manatdan 200 manat çıxılır, qalan 145 manat 14 faiz gəlir vergisinə cəlb edilir".
"Bizim təklifimiz ondan ibarətdir ki, bu halda 345 manatdan 200 manat çıxılmasın, vergidən azad edilən hissə 345 manat olsun. Bu, bir tərəfdən minimum əməkhaqqı alan vətəndaşlarımızın aldığı real əməkhaqqı məbləğinin yüksəlməsinə gətirib çıxara bilər", – deyə Vüqar Bayramov əlavə edib.