Ərdoğan təlimat verdi: Qaçqınların geri qayıtması üçün Hələb modeli
Ərdoğan təlimat verdi: Qaçqınların geri qayıtması üçün Hələb modeliTürkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın göstərişi ilə Suriyalı qaçqınlar və qeyri-qanuni mühacirlərlə bağlı eyni vaxtda araşdırma aparılır. Suriyalıların geri qayıtması üçün "Hələb modeli"nin tətbiqi planlaşdırılır.
HƏLƏB MODELİ
Türkiyə qaçqınların Hələb əyalətinə qaytarılması ilə bağlı Rusiya və Suriya ilə danışıqlar aparır.
KONKRET.az yerli KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bunun üçün miqrantlar ev və işlə təmin ediləcək.
Qeyd olunub ki, danışıqların məqsədi Hələbdə həyatı canlandırmaqdır.
Ankaranın fikrincə, Hələb bərpa olunarsa, o zaman Türkiyədə yaşayan yüz minlərlə suriyalı öz vətənlərinə qayıdacaq.
Məlumata görə, Türkiyənin nəzarətində olan ərazilərdə Qətərlə birlikdə evlər tikilir.
Ərdoğan təlimat verdi: Qaçqınların geri qayıtması üçün Hələb modeliQeyri-qanuni miqrasiya ilə mübarizə planına Pakistan və Əfqanıstan vətəndaşlarının Türkiyədən deportasiyası üçün bu ölkələrlə əməkdaşlığın gücləndirilməsi də daxildir. Qeyd olunub ki, miqrantların deportasiya ediləcəyi ölkələr dəstək alacaq.
VİZADA AB MODELİ
Türkiyəyə 90 günlük viza ilə gələn və daha sonra uzatmaq istəyənlər üçün Avropa Birliyi (AB) nümunəsi tətbiq olunacaq. Həmin şəxslərdən bank hesabları, gəlirləri, mülkiyyət sənədi, sağlamlıq sığortası tələb olunacaq. Bu sənədlər olmadan viza verilməyəcək və yaşayış icazəsi uzadılmayacaq.
Xatırladaq ki, Suriyanın şimal-qərbində 2017-ci ildən deeskalasiya zonası fəaliyyət göstərir. 2020-ci ildən orada atəşkəs rejimi yaradılıb. Türkiyə 2017-ci ildən bəri Suriyanın şimalında üç hərbi əməliyyat keçirib. Ölkənin şimalına Türkiyəyə sadiq Suriya müxalifəti nəzarət edir.