"Ermənistan iradə nümayiş etdirsə, sözügedən məsələlər həll olunacaq" - Vaşinqton görüşünün DETALLARI
Bu gün ABŞ-ın paytaxtı Vaşinqtonda Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov erməni həmkarı Ararat Mirzoyanla görüşəcək. Bu görüşdən gözləntilər çox olduğundan bütün diqqətlər Vaşinqtona yönəlib. Bəs görəsən, görüşdən nələri gözləmək olar və əsasən hansı istiqamətlər müzakirə predmetinə çevriləcək?
Mövzunu KONKRET.az-a şərh edən politoloq Samir Hümbətov bildirib ki, Ceyhun Bayramov və Mirozyanın görüşündə ötən danışıqlardan yarımçıq qalan mövzuların müzakirəsi gözlənilir:
"Burada əsas diqqətçəkən məsələ danışıqlar prosesinin sürətləndirilməsi ilə bağlıdır. Düşünürəm ki, bugünkü danışıqlar posesində əsasən sərhədlərin delimitasiya və demarkasiya prosesi müzakirə ediləcək. Dövlətlərin bir-birinin ərazi bütövlüyünü tanıması məsələsi, eyni zamanda əsirlərin mübadiləsi, Zəngəzur dəhlizinin açılması müzakirə predmetinə çevriləcək. ABŞ tərəfinin danışıqlar prosesi ilə bağlı hansısa təkliflə çıxış edəcəyi də gözləniləndir. Söhbət dəhliz üzərində Beynəlxalq missiyaya mandatın verilməsi məsələsindən gedir. Yəni təkcə Rusiya sərhəd qoşunlarının deyil, eləcə də beynəlxalq missiyanın olması təklifinin səsələndiriləcəyi mümkündür".
Politoloqun sözlərinə görə, davamlı sülhə gedən yolda separatçıların atəşkəsi pozmasının qarşısının alınması məsələsi də müzakirə edilə bilər:
"Eyni zamanda anklavlar mövzusu hələ də açıq olaraq qalmaqdadır. Bu məsələnin detaları üzərində iş aparılması mümkündür. Təbii ki, müzakirələrdən sonra müəyyən nəticələrin hasil olacağı gözləniləndir. Bu görüşdə tərəflərin iradəsi ortada olsa, o zaman sülh müqaviləsinin imzalanmasına yaxınlaşa bilərik. Xüsusən, Ermənistanın iradə göstərməsi vacibdir. Çünki Azərbaycan ortaya 5 şərt qoyub. Bu məsələdə Ermənistana ABŞ-ın zəmanət verməsi də vacibdir. Bundan sonra Paşinyan iradə nümayiş etdirsə, sözügedən məsələlərin həll olunması mümkündür".