Ermənistan silahlandırılır və regionda müharibə riski böyükdür - TƏFƏRRÜATLAR
Ermənistan silahlandırılır və regionda müharibə riski böyükdür - TƏFƏRRÜATLAR"Ermənistan havadarlarının dəstəyi ilə yeni silahlı münaqişəyə hazırlaşır. Bunu son vaxtlar baş verən təxribatlar da göstərir. Sərhəddə və Qarabağ ərazisində erməni silahlı birləşmələrinin mütəmadi fəallaşması düşmən ölkənin yeni planlarının göstəricisidir. BMT TŞ-də iddiaları təmin olunmayan ermənilərin "humanitar fəlakət" şousu bir nəticə verməyincə, Ermənistanın yenidən diqqəti regiona yönəltməsi böyük oyunun davamıdır".
Bunu KONKRET.az-a politoloq Tural İsmayılov bildirib.
Ermənistan silahlandırılır və regionda müharibə riski böyükdür - TƏFƏRRÜATLARƏlavə edib ki, Azərbaycanın sistematik şəkildə Ermənistana sülhlə bağlı çağırışlar etməsinə rəğmən, Ermənistan hakimiyyəti müharibəyə hazırlaşdırılır:
"Bu gün qarşımızda Ermənistandan daha çox erməni maskası geyinən xarici güc faktorlarının Azərbaycan əleyhinə təbliğat-təşviqatı dayanır. Əslində Ermənistanı Azərbaycanla müharibəyə təhrik edənləri və Qarabağdakı separatçıları qızışdıranları erməni xalqı, ümumiyyətlə, maraqlandırmır. Çünki bu güc faktorları anlamalıdırlar ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın "dəmir yumruğunun" dadını görmüş Ermənistan heç bir formada Azərbaycanla müharibə aparacaq potensiala malik deyil. İstənilən müharibə Ermənistanın sonuncu dövlətçilik elementlərinin də sıradan çıxarılması demək olacaq. Əslində, Ermənistanı sərhəd təxribatlarına cəlb edənlər danışıqlar prosesində ölü sükutun qalmasında maraqlı olanlardır. Həmçinin, Qarabağdakı separatçılığı qızışdıranlar vahid məqsədə xidmət edirlər".
Politoloq son dövrlər Azərbaycan ərazilərində rus sülhməramlıların müvəqqəti yerləşdiyi bölgələrdə fortifikasiya qurğularının quraşdırılması cəhdlərinə də diqqət çəkib:
"Səngərlərin qazılması və digər hadisələr göstərir ki, Qarabağda Rusiya sülməramlılarının gözü qarşısında müəyyən hərəkətlilik var. Bununla paralel delimitasiya olunmayan şərti sərhədlər boyunca da Ermənistan ordusunun hərbi birləşmələrinin cəmləşdiyini görürük. Həmçinin Hindistanın İran üzərindən Ermənistanı silahlandırması prosesi də davam edir. Bu hadisələr nəticəsində Cənubi Qafqazda birgə gərginlik ovqatının daim qaldığı haqqında mənzərə yaradılmağa çalışılır. Bununla da əslində bölgədəki balansın hələ də dəyişmədiyi, heç vaxt sabitlik olmayacağı ilə bağlı fon formalaşdırılır. Bu da çox təhlükəli tendensiyadır və bütövlükdə Cənubi Qafqaz üçün ciddi problemlər yaradacaq bir layihədir. Bu layihədə Ermənistan könüllü şəkildə iştirak edir. Ancaq Ermənistanın Azərbaycanla sülh müqaviləsi imzalayıb, Türkiyə ilə münasibətləri yaxşılaşdırıb, vəziyyətdən çıxış imkanları olsa da, Ermənistanın belə təxribatlardan əl çəkməməsi bölgədə hərbi-siyasi vəziyyətin gərginləşməsinə səbəb olur".