Ermənistan yeni münaqişəyə hazırlaşır - Geosiyasi vəziyyət barədə son açıqlama
Ermənistan yeni münaqişəyə hazırlaşır - Geosiyasi vəziyyət barədə son açıqlamaErmənistandakı ictimai-siyasi vəziyyət gərgin olaraq qalır. Bunun nəticəsidir ki, Ermənistandakı siyasi qüvvələr hakimiyyətə güvənmir və erməni xalqının başına gələn bəlalarda Paşinyan hökumətini ittiham edir. Erməni siyasi dairələri artıq Qarabağın itirilməsilə barışıblar. İndi onları Ermənistanın taleyi düşündürür. Öz suverenliyini itirmək təhlükəsi ilə üzləşən Ermənistan havadarlarının dəstəyi ilə yeni münaqişəyə hazırlaşır. İran üzərindən Hindistandan alınan silahlar düşmən ölkəyə daşınır, Fransa Ermənistana hərbi-siyasi dəstəyini davam etdirir. Deməli, Cənubi Qafqazda dəyişən geosiyasi vəziyyətlə barışmayan qüvvələr Ermənistandan vasitə kimi istifadə etməkdə maraqlıdırlar.
KONKRET.az xəbər verir ki, erməni politoloq Yervand Bozoyan hesab edir ki, Qarabağı birdəfəlik itirən Ermənistanın özünün də varlığı sual altındadır.
Politoloqun fikirincə, Ermənistan hakimiyyəti təhlükəli siyasi oyuna cəlb edilib və tezliklə bunun acısını hiss edəcək:
"Belə siyasi xəttin nəticəsində Ermənistan Qarabağın indi düşdüyü vəziyyətlə üzləşə bilər. Bu gün Qarabağı Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanıyan hakimiyyət Qarabağda bütün dövlət qurumlarının qanunsuz elan edilməsini təsdiqləyir. Problem ondadır ki, Paşinyan Ermənistanda hakimiyyətdə qaldıqca İrəvan bu məsələ ilə bağlı mövqeyini dəyişə bilməz. Başqa bir problem odur ki, Paşinyan yeni müttəfiqinin ona kadastr şəhadətnaməsi verəcəyini gözləyir. Beləliklə, onun özü və bütövlükdə ölkə son dərəcə çətin vəziyyətdədir".