Ermənistandan Rusiyanın maraqlarına zərbə vuracaq ADDIM
Ermənistandan Rusiyanın maraqlarına zərbə vuracaq ADDIMErmənistanın ABŞ-la birgə hərbi təlim keçirmək planı Moskvada hiddətlə qarşılanıb və Kreml rəsmisi müttəfiqlərinin bu addımından narahat olduğunu deyib. KTMT-nin təlimlərindən imtina edən Ermənistanın regiona Amerika hərbçilərini dəvət etməsi ermənilərin böyük planlarının bir hissəsidir. Bunu Rusiyada da yaxşı başa düşürlər və Ermənistanın hər bir addımı nəzarət altındadır. Amma Ermənistan öz bildiyini edir və elə düşünür ki, bu addımıyla regionda Rusiyanın maraqlarına ciddi zərbə vuracaq.
Ermənistanda isə fərqli düşünürlər. Düşmən ölkənin hakim dairələrində hesab edirlər ki, Ermənistan suveren ölkədir və seçimində sərbəstdir. Bu seçimə görə də heç kim onları ittiham edə bilməz.
KONKRET.azxəbər verir ki, bunu Ermənistan parlamentinin xarici əlaqələr üzrə daimi komissiyasının sədri Sarkis Xandanyan jurnalistlər üçün keçirilən brifinqdə deyib.
Rusiyanın narahatlığına toxunan Xandanyan bildirib ki, bu, Ermənistanın suveren qərarıdır:
"Başa düşürəm ki, müxtəlif tərəflərin narahatlığı var və hər hansı narazılıq ifadə edilə bilər. Amma nəzərə alsınlar ki, Ermənistan qərar verəndə heç kəslə məsləhətləşmir".
Hərbi təlimlərin keçirilməsi barədə qərar qəbul edilməzdən əvvəl Rusiya tərəfi ilə müzakirə olub-olmaması ilə bağlı suala cavab verən Xandanyan belə bir məlumatın olmadığını deyib. O, həmçinin vurğulayıb ki, Ermənistan KTMT-nin üzvüdür, amma bu qurumun onların ölkəsinə qarşı iş üslubu Paşinyan hakimiyyətini qane etmir.