"Ermənistanın döyüş potensialı yoxdur, onlar yalnız sülh prosesini pozmağa çalışır" - Ədalət Verdiyev
"Son günlər Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqe tutması, təxribatlara əl atması regionda hərbi-siyasi vəziyyəti gərginləşdirir. Laçın istiqamətində hərbi texnika, silah-sursat toplayan Ermənistan, eyni zamanda, Azərbaycanla sərhədin digər nöqtələrində də eyni addımları atır. Bununla belə Kəlbəcər rayonu istiqamətində atəşkəsin pozulması, Qarabağ ərazisində qeyri-qanuni erməni hərbi birləşmələrinin fəallaşması yeni təxribatların başlanmasına işarədir. Azərbaycan Ordusu düşməni nəzarətdə saxlayır və ermənilərin hər bir təxribatçı hərəkətinə adekvat cavab verməyə hazırdır".
Bunu KONKRET.az-a açıqlamasında hərbi ekspert Ədalət Verdiyev deyib.
Bildirib ki, Ermənistanın həm sərhəddə, həm də Qarabağda mövcud olan qeyri-qanuni silahlı birləşmələrinin son fəaliyyətləri birmənalı şəkildə sülh prosesini pozmaq və hər iki istiqamətdə eskalasiya yaratmaq cəhdindən başqa bir şey deyil.
Ekspert hesab edir ki, Ermənistan tərəfinin bu qədər fəallaşması müharibəyə gətirib çıxartmasa da, lokal toqquşmalar ehtimalını daha da artırır:
"Ermənistanın döyüş potensialı mövcud olmadığına görə müharibə ehtimalını hələlik kənara qoyuruq. Bu münaqişəyə üçüncü qüvvənin müdaxilə etməsi mümkün deyil. İndiyə qədər baş verən proseslər onu göstərir ki, Ermənistan Fransa, İran və Hindistanın hərbi-siyasi dəstəyini nəzərə almasaq, döyüş meydanında Azərbaycanla tək qalıb və ölkəmizə qarşı heç bir təzyiq və təsir mexanizmi mövcud deyil.
Bu məsələyə üçüncü qüvvənin müdaxilə etməsi NATO üzvü olan Türkiyənin də Azərbaycan tərəfindən hadisələrə adekvat reaksiyasına səbəb ola bilər ki, bu da onlara böyük fəlakətlər vəd edir".