Ermənistanın Təhlükəsizlik Şurasının Katibi nə istəyir? - ŞƏRH
Ermənistanın Təhlükəsizlik Şurasının Katibi nə istəyir? - ŞƏRHİyunun 4-də Ermənistanın TŞ-nın Katibi Armen Qriqoryanın ölkəsinin İctimai Televiziyasına verdiyi müsahibə geniş əks-səda doğurub. Müsahibə zamanı bir çox məsələlərə toxunan Qriqoryan hadisələrə birmənalı yanaşıb. Bölgədə yaranan yeni geosiyasi vəziyyətlə barışmaq istəməyən Qriqoryanın erməni cəmiyyətinə verdiyi mesajlar vəd edilən sülh müqaviləsinin sual altında olmasını göstərir.
Azərbaycanın öz suveren ərazisində sərhəd keçid məntəqəsinin quraşdırmasından tutmus, kommunikasiyaların açılmasına, delimitasiya və demarkasiyanın aparılmasına toxunan Armen Qriqoryan Ermənistanın silah bazarındakı mövqeyinə də aydınlıq gətirib:
"Bir çox ölkələr var ki, onlarla silah alqı-satqısı ilə bağlı intensiv müzakirələr aparırıq. Bəziləri ilə nəticə də əldə edilib, bəziləri ilə hələdə danışıqlar davam etdirilir".
Qriqoryan Azərbaycan və Ermənistanla sülüh sazişinin bağlanması perspektivinə də toxunub:
"Danışıqlar intensiv gedir. Əgər biz bu kursu davam etdirə bilsək və beynəlxalq ictimaiyyətdən dəstək olarsa, ilin sonunda sülh sazişinin bağlanması mümkündür".
Amma Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibinin Laçın yolu ilə bağlı söylədikləri Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə ziddir. Azərbaycan suverən ölkədir və sərəhədlərinə də özü nəzarət edir. Üçüncü ölkənin Azərbaycanın daxili işlərinə qarışması beynəlxalq hüquqla yolverilməzdir. Amma ərazilərimizi 30 il ərzində zəbt edən Ermənistan özünü işğal dövründəki kimi aparır. Düzdür rəsmi İrəvan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıdığını bəyan edib. Amma Azərbaycan-Ermənistan sərhəddinin Laçın rayonu ərazisindən keçən hissəsində sərhəd keçid məntəqəsinin quraşdırılmasını qəbul etmək istəmir və bəzi iddialar irəli sürür.
Armen Qriqoryan deyir ki, Ermənistan Qarabağda və Laçın yolunda beynəlxalq ictimaiyyətin iştirakının tərəfdarıdır.
Ermənistannın Təhlükəsizlik Şurasının Katibinə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin cavabı isə gecikməyib:
"Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsindən gün ərzində onlarla erməni sakinlərin müvafiq prosedurlara əməl etməklə hər iki istiqamətdə sərbəst şəkildə keçməsini həzm edə bilməyən Ermənistan rəsmisinin Laçın yolunun bağlanmasını iddia etməsi gülüncdür. Erməni sakinlərin reinteqrasiyası məsələsinə müdaxiləyə dərhal son qoyulması, Ermənistanın sözdə deyil əməldə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət edildiyinin göstəricisi olardı. Bölgədə sülh prosesinin irəlilədilməsi əvəzinə, Ermənistanın rəsmi şəxsinin ölkəsinin yeni silahlanma dövrünə qədəm qoyduğunu bəyan etməsi, bu ölkənin hələ də tarixdən dərs çıxartmadığını nümayiş etdirir. Əldə edilmiş razılıqları yanlış şərh edərək, öz öhdəliklərindən boyun qaçırmaq istəyən Ermənistan tərəfinə xatırladırıq ki, bu destruktiv fəaliyyət bölgədə sülhün bərpasına xidmət etməməklə yanaşı, ilk növbədə Ermənistanın əleyhinədir".