G20-də Ukraynanın taleyi məlum oldu
G20-də Ukraynanın taleyi məlum olduYeni Dehlidə keçirilən G20 sammitinin iştirakçıları Rusiyanı və onun Ukraynanın Şimal-Şərqi Hərbi Dairəsində iştirakını qınamadıqları yekun bəyannamə qəbul ediblər. Sənəddə ölkənin təcrid olunması ilə bağlı heç bir təklif yoxdur.
KONKRET.az xəbər verir ki, bölmələrin yalnız birində "Ukraynadakı müharibənin pislənməsi" məsələsi qaldırılır, baxmayaraq ki, Kiyev Rusiyanın "təcavüzkar kimi" rolunun açıqlanmasını və "Ukraynaya qarşı müharibə"nin yazılmasını tələb edir.
Qərb sənəddə qeyd edib ki, bütün ölkələr başqa ölkələrin ərazi bütövlüyünə iddia qaldırmamalıdır və hər hansı dövlətə qarşı hakimiyyəti ələ keçirmək qadağandır.
Həmçinin bildirilir ki, "nüvə silahından istifadə ilə bağlı təhdidlər qəbuledilməzdir".
"Taxıl sövdələşməsinin tam yerinə yetirilməsi" çağırışının olması da Rusiya üçün uğur kimi qiymətləndirilib.
Ümumiyyətlə, ekspertlər sammitin tarixdə dönüş nöqtəsi olduğunu düşünürlər. Nüfuzlu ölkələr Qərbin öz şərtlərini diktə etmək cəhdlərinə müqavimət göstərir.
Bəyannamə 2023-cü il ərzində bütün ölkələri Moskvanın Ukrayna tərəfindən qınanmalı və dəstəklənməsinə inandırmağa çalışan "Qərb ölkələrinə zərbə" idi. Bu, "Ukraynaya zərbə" kimi qiymətləndirilib.