İran Azərbaycanın haqlı olduğunu ETİRAF ETDİ
İran Azərbaycanın haqlı olduğunu ETİRAF ETDİErmənistanın Azərbaycana qarşı Haaqa Tribunalına müraciət etməsinin hüquqi əsası yoxdur.
KONKRET.azxəbər verir ki, bunu Beynəlxalq hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Əzim Söhrabi "İran diplomatiyası" saytında yazıb.
Onun sözlərinə görə, Ermənistan Azərbaycan torpaqlarını 30 il işğal altında saxlamış bir ölkə kimi, bütün abidələri yerlə-yeksan edib:
"16 sentyabr 2021-ci ildə Ermənistan Haaqa Məhkəməsinin Prosessual Reqlamentinin 76-cı maddəsinə istinad edərək, 7 dekabr 2021-ci il tarixli qərara dəyişiklik edilməsini xahiş edib. Lakin məhkəmə bu müraciəti rədd edərək bildirib ki, tərəflər mübahisəni daha da ağırlaşdıran və ya genişləndirən hər hansı hərəkətlərdən çəkinməlidirlər.
Ermənistan Azərbaycan torpaqlarını 30 il işğal altında saxlamış bir ölkə kimi, ikinci Qarabağ müharibəsi başa çatdıqdan sonra erməni rəsmilərinin fikrincə, Azərbaycanın heç vaxt geri qaytara bilməyəcəyi, ermənilərin isə həmişəlik özlərininki hesab etdiyi Şuşa şəhəri istisna olmaqla, digər şəhərləri, kəndləri, tarixi və dini abidələri yerlə-yeksan edib.
Belə ki, sanki bu ərazilərdə keçmiş həyatdan əsər-əlamət olmayıb və indiyədək kiçik hallar istisna olmaqla, Ermənistan hökuməti minalanmış ərazilərin xəritəsini Azərbaycan dövlətinə verməkdən imtina edib. Bu isə dəfələrlə Azərbaycan vətəndaşlarının həlak olmasına və mülki şəxslərin həyatının riskə məruz qalmasına səbəb olur.
Ermənistan hökuməti hələ də birinci Qarabağ müharibəsindən sonra itkin düşmüş minlərlə azərbaycanlının taleyi ilə bağlı məlumat verməkdən yayınır.
Buna görə də, ümid edirik ki, irqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğvi haqqında Beynəlxalq Konvensiyanın müddəalarına əməl olunmasını tələb edən Ermənistan hökumətinin özü də onun müddəalarına əməl etmək üçün addımlar atacaq və hər iki ölkənin beynəlxalq hüququn, insan haqlarının və beynəlxalq humanitar hüququn qaydalarına riayət etməsi ilə bölgədə sülh və təhlükəsizliyin bərqərar olmasının şahidi olacağıq".