"Keçmişdə baş verənlərə göz yummaq olmaz" - Xarici jurnalist Meşəli qətliamı haqda
"Meşəlidə törədilən vəhşiliklər dünyanın heç bir yerində təkrarlanmamalıdır".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Bosniya və Herseqovinadan olan jurnalist, "Preporod" qəzetinin redaktoru Aişə Hafizoviç-Hadjimesiç deyib.
"Meşəli sakinlərinin açıq məktubunu oxuyaraq demək istəyirik ki, biz onların ədalət uğrunda mübarizəsini dəstəkləyirik. Srebrenitsa və Bosniyada törədilən soyqırımın qurbanları, Meşəlidə törədilən cinayətlərin qurbanlarının acısını yaşayırlar. Dünyanın heç bir yerində belə vəhşiliklər təkrarlanmamalıdır. Bu gün biz Azərbaycandan olan dostlarımızla birlikdə dünyanın məsuliyyətə və ədalətə çağırırıq, çünki ədalətsiz sülh olmaz", – deyə Aişə Hafizoviç-Hadjimesiç bildirib.
Jurnalist hesab edir ki, keçmişdə baş verənlərə göz yummaq olmaz.
"Bəşəriyyətin gələcəyi naminə bu cür vəhşiliklərin təkrarlanmasının qarşısını almaq üçün ədalətin təmin edilməsi səylərini birləşdirmək lazımdır", – o deyib.
Qeyd edək ki, Meşəli kənd sakinləri beynəlxalq ictimaiyyətə açıq məktubla müraciət ediblər. Onlar beynəlxalq ictimaiyyətdən Ermənistanı Azərbaycan xalqına qarşı bəşəriyyətə qarşı cinayət törətmiş şəxsləri cəzalandırmağa və təhvil verməyə məcbur etməyi tələb edirlər.