Müxtəlif millətlərlə evlənməyin bilinməyən FAYDALARI: Çalışın nikaha girərkən bunlara diqqət yetirin
Bütün dünyada olduğu ki, Azərbaycanda da qohum evlilikləri mövcuddur. Bu cür evliliklərdə genetikada olan xəstəliklərin uşağa ötürülmə ehtimalı daha yüksəkdir. Belə nikahların baş verməsi bir çox hallarda sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqların dünyaya gəlməsinə və nəticədə sosial cəhətdən həssas qrupların sayının artmasına səbəb olur. Araşdırmalar göstərir ki, bu cür nikahlara təhsil səviyyəsi aşağı olan bölgələrdə daha çox rast gəlinir. Son vaxtlar isə qohum evliliklərinin azalması müşahidə edilir.
Mövzu ilə bağlı həkim-terapevt Rasif Bağırov KONKRET.az-a açıqlamasında bildirib ki, qohumlar ilə nikah bağlamaq tibbi nöqteyi nəzərdən əslində düzgün deyil.
"Bu, o demək deyil ki, hərkəs qohumla nikah bağladısa, mütləq problemlər yaşanacaq. Adətən elə olmur. Bəzi insanlar qohum ilə evlənir və dünyaya tam sağlam övladlar gəlir. Amma əsasən də yoxlanıldıqdan sonra evlənən cütlüklərdə müxtəlif orqanizmlər genetik sistem hesab edilir deyə, onlardan doğulan uşaqlar da fiziki cəhətdən sağlam olur. Qohum nikahların çoxunda isə bəzilərində irsi xəstəliklər meydana çıxır."
Həkim qeyd edir ki, qohum ilə bağlanan nikahlarda uşaqların daun, autizm xəstə doğulması riski daha yüksəkdir:
"Əslində qohumla evlənmək anlayışı milli xüsusiyyət deyil. Dini ölkələrə fikir versək görərik ki, qohum evliliyi daha çoxdur. Müxtəlif millətlə evlənəndə isə xromosom və genetik sistem daha güclü olur. "