"Xaricdə yaşayan sürüşkən ünsürlər Azərbaycan vətəndaşı olsalar da, başqalarının çaldığı zurnaya oynayırlar".
Bu sözləri azxeber.com-a açıqlmasında politoloq Tofiq Abbasov deyib.
O qeyd edib ki, Azərbaycanın nüfuzu artdıqca xaricdən mənfi reaksiyalar da çoxalır:
"Azərbaycanın xarici siyasət sahəsində və digər strateji istiqamətlərdə uğurları artdıqca, buna xaricdən çox qəribə və mənfi reaksiyalar verilir. Ölkəmizə qarşı mənfi münasibət bəsləyən, bədxah niyyətləri olan müəyyən dairələrin nümayəndələri, hətta Azərbaycanda fəaliyyət göstərən "beşinci kolon"la əlaqə qurur, öz şəbəkələrini genişləndirməyə çalışırlar. Məqsəd müxtəlif təxribat xarakterli addımlar atmaq, Azərbaycanı çətin vəziyyətdə göstərmək, ölkəmizin beynəlxalq imicinə zərbə vurmaqdır".
Politoloq qeyd edib ki, bu, klassik təxribatdır:
"Müəyyən qruplar səs-küy yaratmağa çalışsalar da, onların bu cəhdləri nəticəsiz qaldı. Onların özləri də bilirdi ki, heç nəyə nail olmayacaqlar. Çünki dövlət başçısının təhlükəsizliyini təmin edən mühafizə xidməti yüksək peşəkarlığa malikdir və istənilən vəziyyətdə operativ və effektiv fəaliyyət göstərmək imkanına sahibdir. Bu hadisədə ABŞ polisi və kəşfiyyat strukturları da birgə və koordinasiyalı şəkildə fəaliyyət göstərərək mümkün təxribatların qarşısını aldılar".
T.Abbasov qeyd edib ki, təxribatçıların səsləndirdikləri iddialar əsassızdır:
"Bu cür cəhdlərin əsas məqsədi guya ölkəmizdə demokratiyanın və insan hüquqlarının təmin olunmadığı barədə yanlış təsəvvür yaratmaqdır. Digər ölkələrin rəhbərlərinin səfərləri zamanı da oxşar hadisələrin baş verdiyini görmüşük. Bu, əvvəlcədən planlaşdırılan siyasi ssenarilərin bir hissəsi kimi qiymətləndirilməlidir. ABŞ ictimaiyyətində Azərbaycanda insan hüquqları və vicdan azadlığı təmin olunmur fikrini yaratmağa çalışdılar. Lakin bütün bu iddialar əsassızdır və biz bunun əksini praktikada görürük".
O bildirib ki, Azərbaycanın nüfuzu durmadan artır:
"Donald Trampın Azərbaycan Prezidentinə göstərdiyi diqqət və münasibət də xüsusi qeyd olunmalıdır. O, İlham Əliyevin sülh təşəbbüslərini yüksək qiymətləndirərək, onun Cənubi Qafqazda sülh prosesinə töhfə verən liderlərdən biri olduğunu vurğulamışdır. Bu isə Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunun artdığını bir daha təsdiq edir. Məhz bu səbəbdən, Azərbaycana qarşı olan bədxah qüvvələr bu uğurları həzm edə bilmir və müxtəlif təxribatlara əl atırlar".