Ovannisyan: "Biz tək qalmamalı, Azərbaycandan sülh gözləməməliyik"
"İndiki hakimiyyətin Ermənistanın nə daxili, nə də xarici siyasət məsələləri ilə bağlı perspektivi yoxdur".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Ermənistanın keçmiş xarici işlər naziri Raffi Hovhannisyan bildirib.
Onun sözlərinə görə, "Azərbaycan tərəfi heç vaxt Qarabağ münaqişəsini üçtərəfli münaqişə kimi qəbul etməyib. Azərbaycan rəhbərliyi hesab edir ki, Qarabağ Azərbaycanın ərazi vahididir və heç vaxt danışıqlar predmeti ola bilməz. Bu mənafa Qarabağ ermənilərinin bütün problemləri Bakı ilə dialoq çərçivəsində həll edilməlidir. Eyni zamanda, proses "hüquq və azadlıqların təmin edilməsi" kontekstində təşviq edilir ki, bu, əlbəttə ki, gözəl səslənir, lakin problemin mahiyyətini əks etdirmir".
Ovannisyan qeyd edib Brüssel, Moskva və Vaşinqtonla yanaşı İrəvan da bu vəziyyətlə razıdır.
"Biz belə qonşulardan (Azərbaycan və Türkiyə kimi) sülh gözləməməliyik. Biz daha da güclənməliyik və bunun üçün ilk növbədə daxili parçalanmanı aradan qaldırmaq lazımdır, Ermənistanda siyasi məhbus olmamalıdır. Ölkənin hakimiyyət orqanları təhlükəsizlik sisteminin yenidən qurulması, "köhnə və yeni dostlarla" münasibətlərin inkişafı və dərinləşdirilməsi üzərində ciddi iş aparmalı, Ermənistan tək qalmamalıdır. Strasburqda, Brüsseldə, Moskvada ölkəmizi yalnız milli maraqlarımızı, xalqımızın hüquqlarını rəhbər tutan bir şəxs təmsil etməlidir", – deyə o vurğulayıb.