Paşinyan Fransanın "Le Monde" jurnalına Azərbaycandan şikayət etdi
Cənubi Qafqazda sülhün təmin edilməsi üçün Azərbaycan və Ermənistann arasında sülh müqaviləsi imzalanmalıdır. Hazırkı reallıqda tərəflər sülhə yaxın olsalar da, bəzi qüvvələrin regiondakı pozuculuq fəaliyyəti danışıqlar prosesinə mane olur. Ermənistandakı bəzi qüvvələr də sülh danışıqlarını pozmaq üçün təxribatçı əməllərindən əl çəkmirlər. Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan isə mövqeyini tez-tez dəyişməsi sülhü əngəlləyir.
KONKRET.azxəbər verir ki, Paşinyan bu gün Fransanın"Le Monde" jurnalına müsahibəsində də bəzi təzadlı fikirlər səsləndirib: "Sülh sazişinin konturları formalaşsa da, onun reallığa çevrilməsinə hələ də ciddi maneələr var. Bu maneələri aradan qaldırmaq yalnız Cənubi Qafqazda sülhə həqiqətən inanan tərəfdaşların güclü dəstəyi ilə mümkün olacaq", – deyə Paşinyan bildirib.
Ermənistan baş naziri daha sonra Azərbaycanın əleyhinə fikirlər səsləndirib. Fransız dostlarına Azərbaycandan şikayət edən Paşinyan guya Qarabağda ermənilərin hüquqlarının pozulması, onların "acından ölməsi" barədə vay şüvən qoparıb. Azərbaycanın sülhə mane olduğunu deyən Paşinyan nədənsə özlərinin törətdiyi təxribatları, Qarabağ ərazisindəki qanunsuz erməni silahlı birləşmələri barədə danışmağı unudub. Xankəndidə dinc əhalinin küçələrə çıxarılmasından danışmayıb. Qarabağı Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanıdığını bəyan edən Paşinyan Azərbaycanın daxili işini Fransa mətbuatında müzakirə etməklə beynəlxalq hüququn qayda və prinsiplərini pozub.
Fransa regionda maraqlı tərəfdir və Ermənistanın mövqeyini bir mənalı şəkildə dəstəkləyir. Azərbaycan isə bütün iftra və qarayaxmaya baxmayaraq,
öz sərhədləri daxilində suveren ərazisinə nəzarət edir.