Paşinyanın Ərdoğanı təbrik etməyə tələsməsi erməniləri QƏZƏBLƏNDİRDİ
Paşinyanın Ərdoğanı təbrik etməyə tələsməsi erməniləri QƏZƏBLƏNDİRDİPaşinyanın hələ rəsmi nəticələr dərc olunmadan Ərdoğanı təbrik etməsi erməniləri çox qəzəbləndirib.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə erməni türkoloq Akop Çakryan jurnalistlərə Türkiyədə keçirilən prezident seçkiləri və digər məsələlərlə bağlı söhbətində danışıb.
"Nikol Paşinyanın hələ rəsmi nəticələr dərc olunmadan Ərdoğanı təbrik etməyə tələsməsini necə qiymətləndirirsiniz, bu tələskənliyin səbəbi nə idi?" sualına Çakryan belə cavab verib:
"Belə təbrik bir az qəribədir. Ona görə ki, ilk növbədə, biz dost ölkə deyilik. Sadəcə olaraq, normallaşma prosesini həyata keçiririk.
Diplomatik münasibətlərin qurulmasından bəhs edilmir. Onlar Türkiyə sərhədinin açılamsını istəyirlər. Əvəzində Zəngəzur dəhlizini,  Azərbaycanla erkən barışıq sazişini ilkin şərt qoyurlar.
Bütün bunlardan sonra rəsmi məlumatları dərc etməzdən əvvəl Ərdoğanı təbrik etməyə nə ehtiyac var idi?
İlham Əliyev təbrik etsəydi, mənim üçün başa düşülən olardı. Amma Paşinyan niyə Ərdoğanı ilk təbrik edənlərdən olub, mən təəccüblənirəm.
Hesab edirəm ki, o, bunu düzgün etməyib. Buna nə ad verəsən? 1991-ci ildən bəri bizimlə diplomatik əlaqələr qurmadığı halda, bizə ilkin şərt qoydu.
Üstəlik, beynəlxalq hüquq normalarına görə, yaxın qonşu ilə diplomatik münasibətlərə ilkin şərtin qoyulması düşmənçiliyin aşkar təzahürüdür.
1991-ci ildən Türkiyə bizə qarşı düşmənçilik siyasəti aparır, 44 günlük müharibədə iştirak etdi.
Ona görə də bunu nəzərə almaq lazımdır. İndiki halda Paşinyan bunları nəzərə almalıdır".