Prezident nöqsanlarına görə 30 rəisi vəzifəsindən AZAD ETDİ
Prezident nöqsanlarına görə 30 rəisi vəzifəsindən AZAD ETDİÖzbəkistan Daxili İşlər Nazirliyinin kollegiya iclasında Prezident Şavkat Mirziyoyev nöqsanlarına görə 31 rəisi işdən çıxarıb.
KONKRET.az yerli KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə dövlət başçısının mətbuat katibi Şerzod Əsədov bildirib.
İşdən çıxarılanlar arasında Daxili İşlər Nazirliyinin informasiya texnologiyaları üzrə rəis müavini Nəcmiddin Turaxuzayev, Cizzax, Surxandərya və Xarəzm vilayətlərinin Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi İdarələrinin rəisləri, Sırdərya Daxili İşlər İdarəsinin rəis müavini, 15 rayon daxili işlər şöbəsinin (DİN) rəisləri və beş rayon prokuroru var.
Prezidentin sözlərinə görə, düzgün nəticə çıxarmasalar, ilin sonuna kimi bütün rayonların prokurorları və Daxili İşlər İdarəsinin rəis müavinləri işdən çıxarılacaq.
Həmçinin Daxili İşlər Nazirliyinin və Baş Prokurorluğun bir sıra yüksək vəzifəli şəxsləri töhmət alıblar.
"Bugünkü iclasda ümumilikdə 31 rəis rəhbər vəzifəsindən azad edilib. İndi tələb çox sərt olacaq. Bundan sonra siz yeni yanaşmalar əsasında çalışaraq xalqımızın ümidlərini doğruldacaqsınız, əks halda işdən çıxarılıb məsuliyyətə cəlb olunacaqsınız", – deyə Mirziyoyev xəbərdarlıq edib.
İclasda prezident qeyd edib ki, son iki ildə təhlükəsizlik qüvvələrinin maaşları xeyli artırılıb, onlara çoxsaylı güzəştlər edilib. Buna baxmayaraq, son 6 ayda rayonlarda qarşısı alına bilən 12 minə yaxın cinayət törədilib. Ən ağır vəziyyət Daşkənd, Fərqanə, Kaşkədərya, Buxara və Namanqan vilayətlərində yaranıb. Ən ağır cinayətlər Fərqanə, Daşkənd vilayətlərində, Daşkənd şəhərində, Buxara, Əndican və Kaşkədərya vilayətlərində baş verib.
Ş.Mirziyoyev hər üçüncü cinayətin gənclər tərəfindən törədildiyini bildirib. Gənclər tərəfindən törədilən cinayətlərin 32 faizi oğurluq və dələduzluqdur.