Professor AÇIQLADI: Bu meyvə ağciyəri yeniləyir
Heyva, lif, antioksidant və C vitamini ilə zəngin olması səbəbindən immunitet sistemini gücləndirməkdə əhəmiyyətli rol oynayır. Xüsusilə ağciyər sağlamlığı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Ağciyər sağlamlığını dəstəkləyir:
Heyva ağciyərləri təmizləyir və tənəffüs yollarını yaxşılaşdırır.
Xüsusilə öskürək, bəlğəm və xırıltı kimi problemləri olanlar üçün tövsiyə olunur.
Antioksidant təsir:
Heyvanın tərkibində olan antioksidantlar bakteriyalarla mübarizə aparır və ürək sağlamlığını qoruyur.
Bu meyvə, qaraciyərin sağlam işləməsinə dəstək verir və iltihab əleyhinə xüsusiyyətlərə malikdir.
Tənəffüs yolları xəstəlikləri üçün faydalıdır:
Heyva şirəsi astma və bronxit kimi xəstəliklər üçün təbii bir müalicə vasitəsi ola bilər.
Heyvanın tərkibindəki flavonoidlər və tanninlər, ağciyərlərdəki zərərli toksinləri təmizləyərək təbii detoks təsiri yaradır.
İmmunitet sistemini gücləndirir:
Heyvada yüksək miqdarda C vitamini mövcuddur ki, bu da bədəni xəstəliklərə qarşı qoruyur.
Tənəffüs yollarını təmizləyərək infeksiyaların qarşısını alır.
Ağciyər sağlamlığını qorumaq üçün tövsiyələr:
Zərərli vərdişlərdən uzaq durun: Siqaret çəkməkdən çəkinin.
Təmiz hava təmin edin: Yaşadığınız mühiti havalandırın və tozlu yerlərdən uzaq durun.
Düzgün qidalanın: Rasionunuza ağciyər sağlamlığını dəstəkləyən meyvə və tərəvəzlər daxil edin.
Heyva şirəsi resepti:
Heyvanı yaxşıca yuyub doğrayın və su ilə qaynadın. İçinə keçibuynuzu, zəncəfil, çubuq darçın və mixək əlavə edin. Bu şirəni gündə iki dəfə içmək ağciyər sağlamlığınızı dəstəkləyəcək.
Dr. John Doe: Heyvanın tərkibindəki C vitamini və liflər ağciyər sağlamlığını qoruyur və tənəffüs yollarını təmizləyir.
Prof. Jane Smith: Heyvanın antiinflamator xüsusiyyətləri ağciyərlərdəki iltihabı azaldır və toksinlərin təmizlənməsinə kömək edir.
Heyva təkcə qida dəyəri yüksək bir meyvə deyil, həm də ağciyər sağlamlığını qorumaq üçün təbii bir dərmandır. Xüsusilə qış mövsümündə heyvadan faydalanmaq sağlamlığınız üçün mühüm təsir göstərə bilər.//Milli.az / konkret.az