Qazaxıstanda qızqaçırma CİNAYƏT SAYILACAQ
Qazaxıstanda İnsan Hüquqları üzrə Ombudsman Aparatı qızqaçırmanın qarşısının alınması məqsədilə Cinayət Məcəlləsinə dəyişiklik təşəbbüsü ilə çıxış edib.
KONKRET.azyerli KİV-ə istinadən xəbər verir ki, Cinayət Məcəlləsinə ayrıca 125-1 "Nikah məqsədilə adam oğurluğu" maddəsinin daxil edilməsi təklif edilir.
Qeyd olunub ki, bu, ölkədə qadınlara qarşı cinayətlərin azalmasına imkan verəcək.
Belə ki, Baş Prokurorluq Ombudsmanın təklifini dəstəkləyib və dəyişikliklər qanunvericilik fəaliyyətinin gedişində birgə tətbiq olunacaq.
Məlumata görə, Qırğızıstan, Özbəkistan və Türkmənistanın cinayət qanunvericiliyində qadınların məcburi nikah məqsədilə qaçırılması ilə bağlı ayrıca maddə var.
Hesabatda qeyd olunur ki, Qazaxıstanda, xüsusən də cənub bölgələrində nikah məqsədilə qızların qaçırılması praktikası hələ də davam edir. Bəzi hallarda bu cür hərəkətlər intihara səbəb olur.
"Əksər hallarda gənclərin cinayət məsuliyyətindən xəbəri olmur. Bunun ağır cinayət olduğunu, insanın şəxsi toxunulmazlığının və azadlığının kobud şəkildə pozulması olduğunu az adam dərk edir", – məlumatda deyilir.
Adam oğurluğu ilə bağlı cinayətlərin təhlili göstərir ki, 2019-cu ildən indiyədək Qazaxıstanda bu kateqoriyadan olan 214 cinayət faktı qeydə alınıb.