Qırğızıstan Rusiyaya NOTA VERDİ: İLGİNC SƏBƏB
Qırğızıstan Rusiyaya NOTA VERDİ: İLGİNC SƏBƏBQırğızıstanın Moskvadakı səfirliyi Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinə rəsmi nota göndərib. Buna səbəb Moskvada qırğızıstanlı taksi sürücüsünün döyülməsi olub.
KONKRET.az xarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Qırğızıstan Xarici İşlər Nazirliyi məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, taksi sürücüsü iyulun 18-də hücuma məruz qalıb. Zərərçəkmiş səfirliyə müraciət etməyib. Döyülmə videosu Youtube-da yerləşdirildikdən və sosial şəbəkələrdə yayıldıqdan sonra diplomatlar onu axtarmağa başlayıb.
Səfirlik zərərçəkmiş şəxslə əlaqə saxlayıb, ona lazımi konsulluq və hüquqi yardım göstərilir.
İnsident faktı ilə bağlı diplomatik nümayəndəlikdən bildirilib: "Xəsarət alan həmvətənimizin hüquq və mənafelərinin müdafiəsi üçün bütün lazımi tədbirlər görülür".
Məlumata görə, Rusiyada yaşamaq icazəsi olan qırğızıstanlı taksi sürücüsü Şamil Muratov sərnişinə avtomobildə pivə içməyə icazə verməyib. Bundan sonra sərnişin taksi sürücüsünü döyməyə başlayıb. Sərnişin İqor Maisuradzenin sözlərinə görə, taksi sürücüsü davadan sonra bibər qazından istifadə edib, nəticədə onun gözü yanıb.
Davadan sonra Muratov xəstəxanaya gedib və orada ona göz qapağının üstündə əzilmiş yara və çənənin sınığı diaqnozu qoyulub. Taksi sürücüsü polisə müraciət etsə də, cinayət işinin başlanması rədd edilib.
Bununla belə, bir sıra rusiyalı blogerlərin sayəsində yaranan ictimai etiraz və Qırğızıstan hökumətinin reaksiyasından sonra polis Muratovu zərərçəkmiş kimi tanıyıb və cinayət işi açılıb.