Qırğızıstan uşaqlar üçün zərərli məlumatların dərcini QADAĞAN ETDİ
Qırğızıstan Prezidenti Sadır Japarov KİV-də uşaqların sağlamlığına və ya inkişafına ziyan vuran məlumatların dərcini qadağan edən qanunu imzalayıb.
KONKRET.az yerli KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə dövlət başçısının mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, qanun uşaq və yeniyetmələrin mənəvi, fiziki, psixoloji, sosial sağlamlığının təmin edilməsi, qorunması və möhkəmləndirilməsi üçün təhlükəsiz informasiya mühitinin yaradılması məqsədilə qəbul edilib.
Belə ki, Qırğızıstan mediasında aşağıdakı məlumatları dərc etmək qadağandır:
uşaqların həyatı və sağlamlığı üçün təhlükə yaradan hərəkətlər, intihara sövq etmə;
psixotrop maddələr, tütün məmulatları, alkoqol tərkibli məhsullar, enerji içkiləri, qumar oyunları, fahişəlik, dilənçilik;
insanlara və ya heyvanlara qarşı zorakılıq hərəkətlərinə təhrik etmək;
ailə və ənənəvi sosial dəyərləri inkar etmək, qeyri-ənənəvi cinsi münasibətləri təbliğ etmək, valideynlərə və ya digər ailə üzvlərinə hörmətsizlik formalaşdırmaq;
qanunsuz davranışa haqq qazandırmaq;
ədəbsiz sözlər;
pornoqrafik xarakterli məlumatlar.
Uşaqlara ziyan vuran məzmunun yayılmasına görə, təqsirkarlar cəzalandırılacaqlar.
Qeyd edək ki, müvafiq qanun layihəsi bu ilin martında ictimai müzakirəyə çıxarılıb. Eyni zamanda, internetdə və digər kütləvi informasiya vasitələrində uşaqların fiziki və psixoloji sağlamlığına xələl gətirə biləcək məlumatların yayılmasına görə cərimələr müəyyənləşib.
Belə ki, fiziki şəxslər üçün 5 min som (56 dollar), təşkilatlar üçün isə 25 min som (283 ABŞ dolları) məbləğində cərimə nəzərdə tutulub.
Hüquq müdafiəçiləri qanunun qəbuluna qarşı çıxıblar. Onlar hesab edirlər ki, Qırğızıstan hakimiyyəti uşaqlara qayğı adı altında senzuranı artırır. Buna baxmayaraq, iyun ayında sənəd parlament tərəfindən qəbul edilib, indi isə respublika prezidenti tərəfindən imzalanıb.