Rusiya hövsələdən çıxdı - Ermənistan çıxılmaz vəziyyətdə
Rusiya hövsələdən çıxdı - Ermənistan çıxılmaz vəziyyətdəErmənistanın Qərbə meyllənməsi Rusiyanı hövsələdən çıxarır.
İndi Rusiyanın Ermənistandan uzaqlaşdırılması üçün bəhanələr axtaran Paşinyanın qərbyönlü siyasəti çox güman ki, onun özü üçün ciddi fəsadlar yaradacaq. Rusiyanı Fransayla əvəz etmək üçün dəridən-qabıqdan çıxan Paşinyan imkan düşən kimi onu sərt tənqid edir. Üstəlik, Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin Roma Statusuna qoşulan Ermənistan bu addımıyla müttəfiqinə qarşı çıxdığını nümayiş etdirir. Bütün hallarda anti-Rusiya siyasəti aparan Ermənistan rəhbərliyi indi də NATO-ya üzv olmaq üçün cəhdlər edir. Daha doğrusu, ictimai fikrə hesablanan bu açıqlamalar Rusiyanın mövqeyini yoxlamaq üçündür. İştahlarından Avropa Birliyinə üzv olmaq keçən ermənilər asanlıqla Rusiyadan yaxa qurtara bilməyəcəklərini anlasalar da, imkan düşən kimi müttəfiqlərinə ağız əyirlər.
Bu gün növbəti brifinqdə Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova bildirib ki, Moskva İrəvandan Roma Əsasnaməsinin Ermənistan parlamenti tərəfindən ratifikasiyası ilə bağlı açıqlamalar tələb edib: "Biz artıq Ermənistandan bu məsələyə aydınlıq gətirməyi xahiş etmişik və İrəvanın cavabının məzmunu əsasında növbəti addımlarımızı müəyyənləşdirəcəyik".
Bu, sadəcə Rusiyanın Ermənistana kiçik xəbərdarlığıdır. Rusiya prezidentinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Dmitri Peskov isə daha ciddi təpinib. O bildirib ki, "biz baş nazir Paşinyana dərin hörmət bəsləyirik, onunla prezident Putin arasında işgüzar və konstruktiv münasibətləri yüksək qiymətləndiririk. Ümid edirik ki, bu münasibətlər bundan sonra da iki ölkə arasında sıx əməkdaşlığın təminatı olacaq. Amma biz cənab Baş nazirin bu tezisləri ilə razılaşa bilmərik. Rusiya bu regionun tam tərkib hissəsidir, ona görə də heç yerə gedə bilməz. Rusiya Ermənistanı tərk etməyəcək".
Həmçinin o, "Rusiyada Ermənistanın özündən çox erməni yaşadığını" unutmamağa çağırıb.