Rusiya ilə bağlı ŞOK HESABAT - Bu proses sürətləndirildi
Rusiya ilə bağlı ŞOK HESABAT - Bu proses sürətləndirildiRusiya Müdafiə Nazirliyi 2023-cü ilin əvvəlindən rusiyalı məhbusların Ukraynada döyüşmək üçün cəlb edilməsi təşəbbüsünü gücləndirib.
KONKRET.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə məlumat Britaniya Müdafiə Nazirliyinin Rusiya-Ukrayna müharibəsi ilə bağlı gündəlik dərc etdiyi hesabatda yer alıb.
Hesabatda bildirilib ki, təkcə aprel ayı ərzində 10 minə qədər məhbus qeydiyyata alınıb:
"2022-ci ilin yayından etibarən məhbuslar "Vaqner" qrupunun Ukraynadakı əməliyyatları üçün mühüm əsgər birliyi idi. Bununla belə, qrupun Rusiya cəza sisteminə çıxışı, çox güman ki, 2023-cü ilin fevralında kəsilib, çünki Müdafiə Nazirliyi ilə qrup arasında gərginlik açıq şəkildə artıb".
Hesabatda deyilir ki, nazirliyin məhbusları müharibəyə cəlb etmək kampaniyası Rusiya ordusunun sayını artırmaq üçün daha geniş və intensiv səylərin bir hissəsidir.