"Rusiya Qarabağ ərazisində öz hərbi bazasını saxlamaq istəyir"
"Yaxın Şərqdəki münaqişə dünyanın ictimai-siyasi həyatına birbaşa təsir edir. Eyni zamanda bir çox məqamlarda müharibənin təsiri region dövlətlərində daha çox hiss olunur".
Bunu KONKRET.az-a açıqlamasında politoloq Məhəmməd Əsədullazadə deyib. Politoloq bildirib ki, İsrail-HƏMAS qarşıdurması xüsusi ilə Cənubi Qafqaz regionuna təsir edir:
"Bu, ilk növbədə Zəngəzur dəhlizi ilə bağlıdır. Həm də Yaxın Şərqdəki müharibə Zəngəzur dəhlizinin perspektivini də ortaya çıxarıb. Çünki Baharat dəhlizi təhlükəsizlik problemilə bağlı artıq gündəmdən düşüb. Həmçinin İsrail Cənubi Qafqazdakı fəaliyyətindən yayınaraq konkret olaraq öz təhlükəsizliyinin hayına qalıb".
Rusiya sülhməramlılarının fəaliyyətinə toxunan M.Əsədullazadə bildirib ki, antiterror tədbirlərindən sonra onların bölgədə qalması, ümumiyyətlə, məqbul deyil: "Onların üzərinə düşən iş artıq başa çatıb. Ruslar yalnız atəşkəsi təmin etmək üçün gəlmişdilər və antiterror tədbirlərindən sonra erməni silahlı birləşmələri ləğv olunub və onların burada qalmasına heç bir ehtiyac yoxdur. Düzdür, Rusiya çalışır ki,sülhməramlılar yeni situasiyaya adaptasiya olunsun. Amma Qarabağda nə erməni vətəndaşları qalıb, nə də qeyri qanuni silahlı birləşmələr. Ona görə də, onların qalmasını Azərbaycan qəbul etməyəcək. Ola bilər ki, proses 2025-ci ildən daha tez başa çatsın. Çünki artıq sülhməramlılar bəzi postlarını söküb Xocalıdakı bazalarına toplaşıblar. Əgər onlar qalacaqsa, bu o deməkdir ki, Rusiya Qarabağ ərazisində öz hərbi bazasını saxlamaq istəyir. Amma Azərbaycan bununla razılaşmayacaq".