Sabah Azərbaycanın gözü Nyu-Yorka dikiləcək - ƏTRAFLI
Sabah Azərbaycanın gözü Nyu-Yorka dikiləcək - ƏTRAFLIBu dəfə Ermənistanın siyasi təxribatına uyanlar düşmən ölkənin şikayətinə baxacaq. Təbii ki, Ermənistanın şikayəti, həmişə olduğu kimi, Azərbaycandandır. Məkrli düşmən bu dəfə BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına üz tutub və Azərbaycanı Laçın yolunu bağlamaqda, Qarabağdakı erməniləri blokadada saxlamaqda, "etnik təmizləmə"də ittiham edir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi nümayəndələrinin iştirakı ilə aparılan müzakirələrdə çox güman ki, Ermənistanın mövqeyini bəzi dövlətlər rədd edəcək.
Mövzunu KONKRET.az-a şərh edən politoloq İlyas Hüseynov bildirib ki, TŞ-də Azərbaycanın mövqeyini çox güman ki, Böyük Britaniya müdafiə edəcək:
Sabah Azərbaycanın gözü Nyu-Yorka dikiləcək - ƏTRAFLI"Birləşmiş Millətlər Təşkilatı Təhlükəsizlik Şurasının növbədənkənar iclasında Qarabağdakı vəziyyətə dair müzakirələr həyata keçiriləcək. Son dövrlər məsələnin aktiv şəkildə Ermənistan tərəfindən Təhlükəsizlik Şurasına çıxarılması niyyətlərini izləyirdik. Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın intensiv şəkildə BMT TŞ-nin daimi və qeyri-daimi üzvləri ilə telefon danışığı apardığını görürdük. Əlbəttə ki, Azərbaycanı müdafiə edən dövlətlər tapılacaq, biz buna böyük ümid edirik. Hər zaman olduğu kimi, Böyük Britaniya Azərbaycanı müdafiə edə bilər. Bu baş verərsə Bakı ilə London arasında iqdisadi-siyasi, enerji-ticari münasibətlərin növbəti təntənəsi kimi qiymətləndiriləcək.
Siyasi gedişlər bəzən proqnozlaşdırılmır, gizli planlar ortaya çıxır. Çünki ABŞ-da erməni lobbisi çox fəaldır. ABŞ-ın təsiri ilə Böyük Britaniya da mövqeyini dəyişə bilər. Qeyri-daimi üzvlər arasında bizim Qoşulmama Hərəkatından dostlarımız var. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının üzvləri də çox güman ki, Azərbaycanın mövqeyini müdafiə edəcək. Amma əsas məsələ regiondakı vəziyyətin real təqdimatıdır. Çünki Azərbaycan blokada həyata keçirmir.
Ermənistanın təbliğatının əksinə olaraq, bizim etnik təmizləmə və soyqırım həyata keçirmək niyyətimiz yoxdur. Açıq və şəffav şəkildə Laçın yolundan istifadənin mümkünlüyü dəfələrlə bildirilib, hətta hər iki istiqamətdə keçidlər təmin olunur. Üstəlik, Ağdam- Xankəndi marşrutu üzrə də alternativ yol təqdim olunub. Bütün bunlar onu göstərir ki, Azərbaycanın blokada etmək niyyəti yoxdur. Lakin təəssüflər olsun ki, saxta təbliğat bəzi siyasətçilərin də aldanmasına gətirib çıxarır. Ümid edirik ki, Azərbaycana qarşı hasısa qətnamə qəbul olunmayacaq. Əgər qəbul olunsa, onda rəsmi Bakı Moskva, Vaşinqton və Brüssel formatında aparılan danışıqlardan çıxmalıdır.
Düşünürəm ki, bu formatlar sülhə və təhlükəsizliyə xidmət etmədi. Çünki Ermənistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tanıdı. Münasibətlər milli maraqlarımız çərçivəsində inkişaf etdi və bu formatlar arasında rəqabət olsa da, regionun inkişafı, tərəqqisi üçün məhsuldar idi. Lakin biz maraqlarımızın çeynənildiyini, açıq şəkildə tapdalandığını görürüksə və Təhlükəsizlik Şurasında bu qüvvələr Ermənistanı müdafiə edəcəklərsə, onda onlara inam da sıfıra enəcək".