Şəkərdən daha zərərli - 4 qida
Hər kəs şəkərin sağlamlığa zərərli olduğunu bilir, lakin bəzi qidalar şəkərdən daha təhlükəli təsir göstərə bilər.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu qidalar həm sağlamlığınıza ciddi ziyan vura bilər, həm də gizli şəkildə gündəlik rasionunuza daxil ola bilər.
Trans yağlar
Margarində, qızardılmış qidalarda və bəzi hazır məhsullarda olan trans yağlar ürək xəstəliklərinə, xolesterin səviyyəsinin artmasına və iltihablanmaya səbəb ola bilər. Bu yağlar çox vaxt "hidrogenləşdirilmiş yağ" adı altında gizlənir.
Qablaşdırılmış qəlyanaltılar
Cips, kraker və digər qablaşdırılmış qəlyanaltılar çoxlu miqdarda duz, konservant və emal edilmiş karbohidratlar ehtiva edir. Bu məhsullar qan təzyiqinin artmasına və mədə-bağırsaq xəstəliklərinə səbəb ola bilər.
Süni şirinləşdiricilər
Şəkərdən qaçmaq üçün istifadə olunan süni şirinləşdiricilər bəzən daha zərərli təsir göstərə bilər. Aspartam və sükraloza kimi maddələr bağırsaq mikroflorasını poza və uzun müddətdə metabolik xəstəliklərə səbəb ola bilər.
Emal edilmiş ət məhsulları
Kolbasa, sosiska və digər emal edilmiş ətlər tərkibindəki nitratlar və konservantlarla sağlamlığa ciddi ziyan vurur. Bu qidalar xərçəng riskini artırır və ürək-damar xəstəliklərinə yol açır.
Sağlamlığınızı qorumaq üçün bu qidalardan mümkün qədər uzaq durmağa çalışın və təbii, emal edilməmiş qidalara üstünlük verin.