Səs-küylü həbslərə start verildi: FETÖ əməliyyatında növbə kimindi? – Sürpriz adlar
Səs-küylü həbslərə start verildi: FETÖ əməliyyatında növbə kimindi? – Sürpriz adlarİyulun 23-də FETÖ-a bağlı dörd nəfərin həbs edilməsi gündəmə bomba kimi düşdü. Məlum oldu ki, bu təşkilat tam ölməyib, ona bağlı şəxslər hələ də qalır, onlar gizli-aşkar fəaliyyət göstərir.
KONKRET.azxəbər verir ki, FETÖ Türkiyədə 2013-cü ilin dekabr ayında dövlətə, Rəcəb Tayyib Ərdoğana ilk açıq həmləsini etdi. Həmin dövrdə baş verənlər Azərbaycan ictimaiyyəti tərəfindən ciddi izləndiyi üçün hesab edirik, proseslər yaddaşlardan silinməyib. İlk açıq çevriliş cəhdi o tarixdə oldu. Ərdoğan hökuməti bu cəhdin qarşısını çevik şəkildə ala bildi.
Təxminən 3 il sonra Türkiyədə hərbi çevriliş cəhdi baş verdi. 15 iyul 2016-cı ildə ordunun ayaqlanması ilə başlayan hadisələrin qarşısı daha da böyümədən alındı. Xalqın, dövlətin çiyin-çiyinə verməsi sayəsində Türkiyə böyük fəlakətin astanasından döndü.
Bunun ardından FETÖ-a qarşı Türkiyə dövləti daxildə və xaricdə geniş miqyaslı əməliyyatlar keçirdi. Bu əməliyyatlar Azərbaycanda da aparıldı. FETÖ-ya bağlı böyük bir şəbəkə təsirsiz hala gətirildi. Azərbaycanda FETÖ əsasən təhsil sistemində və media sahəsində qabarıq şəkildə özünü göstərirdi. "Nurçu" deyilən bu şəbəkə əslində təhsildən səhiyyəyə, biznesdən dövlət idarəçiliyinə, mediadan QHT-ə və s. sahələrə adamlarını yerləşdirmişdi.
Türkiyə dövlətinin məlumatları, dosyeləri, eləcə də Azərbaycan hüquq mühafizə orqanlarının keçirdikləri intensiv əməliyyatlar nəticəsində FETÖ-nün Azərbaycan ayağı ciddi şəkildə zəiflədildi. Lakin illərdir yazılırdı, deyilirdi ki, təşkilat bu və ya başqa formada hələ də qalır, gizli də olsa işini müəyyən qədər davam etdirir. Son əməliyyatlar bu versiyaları təsdiqlədi. Rəsmi məlumatlarla bilindi ki, FETÖ Azərbaycanda tam yox edilməyib.
Səs-küylü həbslərə start verildi: FETÖ əməliyyatında növbə kimindi? – Sürpriz adlarQubad İbadoğlu
İşin ən maraqlı tərəfi budur ki, Azərbaycan Demokratiya və Rifah partiyasının sədri Qubad İbadoğlu da FETÖ əməliyyatları çərçivəsində saxlanılıb. DİN-in yaydığı rəsmi məlumatda bildirilir ki, Q.İbadoğlu Türkiyə Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyindən daxil olan məlumat əsasında saxlanılıb. Bu isə o deməkdir ki, FETÖ həm də Azərbaycan siyasətində təsir gücünü saxlayır.
Globalinfo.az-a daxil olan məlumata görə FETÖ-ya bağlı şəxslərin siyahısı bunlarla bitmir. Türkiyə dövlətində səhih məlumatların olduğu, Ankaradan göndərilən siyahılar üzrə həbslərin davam edəcəyi istisna deyil.