SON DƏQİQƏ: Kim Çen In ballistik raketləri işə saldı
Yapon mediası Şimali Koreyanın Yapon dənizinə naməlum raket atışı etdiyini açıqlayıb.
Publika.az xəbər verir ki, məlumata görə, bu, Şimali Koreya ballistik raketlərinin il ərzində beşinci sınağıdır.
Yaqoniya tərəfi bundan əlavə Şimali Koreyanın növbəti raket atışını gerçəkləşdirdiyini bildirib və bunun saat 12:43-də (Bakı vaxtı ilə 07:43) baş verdiyi qeyd olunur. Mərminin düşdüyü yer hələ də məlum deyil. Bildirilib ki, iki raketin eyni gündə buraxılması Cənubi Koreya Baş Qərargah İdarəsi tərəfindən də təsdiqlənib.
Yaponiyanın Baş naziri Yoşihide Suqa təcili olaraq Milli Təhlükəsizlik Şurasını toplamaq və gözlənilməz vəziyyətlərə hazır olmaq barədə göstəriş verib:
"Şimali Koreyanın ballistik raket buraxılışları ölkəmizdə və bölgədə sülhə, təhlükəsizliyə təhdiddir. Onlar BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini pozur. Buna qətiyyətli etirazımızı bildirir və qəti şəkildə qınayırıq".
Uzaq Şərq Federal Universitetinin Şərq İnstitutu - Regional və Beynəlxalq Araşdırmalar Məktəbinin direktor müavini, şərqşünas Artyom Lukin bildirib ki, Şimali Koreyanın bu addımı ABŞ-a və Cənubi Koreyaya təhdiddir. Onun sözlərinə görə, bu, eyni zamanda adıçəkilən ölkələr üçün bir siqnal olmalıdır:
"Birincisi, son vaxtlara qədər KXDR tez-tez sınaqlar keçirmirdi. Yəqin ki, bu müddət ərzində ortaya çıxan inkişafları sınamaq üçün texniki ehtiyac var idi. Göründüyü kimi, artıq növbəti mərhələ yaxınlaşıb. Co Bayden administrasiyasının gəlişindən sonra KXDR-in Vaşinqton üçün prioritetlər siyahısında olmadığı aydın oldu. Bu gün ABŞ Şimali Koreya ilə danışıqlar mövzusunda olduqca passiv mövqe tutdu – amerikalılar danışıqlar aparmaq üçün hazır olduqlarını söyləyirlər, ancaq güzəşt etmək üçün deyil. Şimali Koreya ABŞ-a varlığını xatırlatmaq, həmçinin amerikalılara güzəştlərə hazır olmağı xatırlatmaq istəyir".