Suyu bu formada içəndə arıqladır
Su içməklə arıqlamaq mümkündür.
KONKRET.azxəbər verir ki, suyun iştahı idarə etməyə kömək edən doyma hissi yaratdığı düşünülür. Araşdırmalar göstərir ki, yeməkdən əvvəl su içmək, porsiya miqdarını azaltmağa və beləliklə, qəbul edilən kalori miqdarını azaltmağa kömək edə bilər.
Bununla yanaşı, su içmək metabolizmanın sürətlənməsinə təsir göstərə bilər. Bədən, suyun emalı və istilik balansını təmin etmək üçün enerji sərf edir. Bu da daha çox kalori yandırmağa şərait yaradır.
Su eyni zamanda toksinlərin və tullantı maddələrinin bədəndən xaric edilməsində əsas rol oynayır. Böyrəklər zərərli maddələri sidik vasitəsilə xaric edir və bu prosesdə suya ehtiyac duyur. Yetərli su istehlakı böyrəklərin sağlam fəaliyyətini dəstəkləyir və toksinlərin bədəndən çıxmasını asanlaşdırır ki, bu da həm ümumi sağlamlığa müsbət təsir edir, həm də arıqlama prosesinə töhfə verir.
Bununla belə, təkcə su içməklə arıqlamaq mümkün deyil. Sağlam qidalanma, müntəzəm fiziki fəaliyyət və həyat tərzi dəyişiklikləri də vacibdir. Su bu prosesdə təsirli bir yardımçı olsa da, təkbaşına kifayət etmir. Hər bir insanın suya olan gündəlik ehtiyacı yaş, cins, fiziki fəaliyyət səviyyəsi və mühit şəraitinə görə dəyişir. Ümumiyyətlə, gündə təxminən 2 litr (8 stəkan) su içilməsi tövsiyə olunur.
Bununla yanaşı, su kalori ehtiva etmədiyi üçün, kalori qəbulunu məhdudlaşdırmağa çalışanlar üçün ideal seçimdir. Bəzən aclıq hissi susuzluqla qarışdırıla bilər. Buna görə də, aclıq hiss edildikdə əvvəlcə bir stəkan su içmək tövsiyə olunur; bu, lazımsız kalori qəbulunun qarşısını ala bilər.
Araşdırmalar göstərir ki, suyun metabolizmaya sürətlənmə təsiri olsa da, bu təsir məhduddur və əsas amil kimi qiymətləndirilməməlidir. Daha effektiv metabolizm üçün müntəzəm idman və əzələ kütləsinin artırılması vacibdir.
Su içmək bədənin nəmlənməsini təmin edir, enerji səviyyəsini yüksəldir, həzmi asanlaşdırır, dərinin sağlamlığını yaxşılaşdırır və fiziki performansı artırır. Bu faktorlar dolaylı şəkildə arıqlama prosesinə dəstək ola bilər./milliaz