Tanınmış cərrahdan XƏBƏRDARLIQ: "Bu həkimlərin qarşısı alınmalıdır, yoxsa..."
"Çox açıq-saçıq və hüdudları aşan həkim reklamları qadağan olunmalıdır. Bu məsələ mütləq bir çərçivəyə salınmalıdır".
Bu fikirləri KONKRET.az-a açıqlamasında Tibb uzrə elmler doktoru, professor Vaqif Qələndərli səsləndirib.
O bildirib ki, xüsusən həddi aşan plastik-estetik cərrahların fəaliyyəti araşdırılır.
"Normalda Azərbaycanda 2011-ci ilə qədər plastik cərrahiyə ixtisası yox idi. Amma bundan öncə də sözügedən sahə ilə məşğul olan həkimlər olub. Onlar seçiləcək və dəyərləndiriləcək. Eyni zamanda xaricdə təhsil alıb uzman kimi ölkəyə qayıdan, rezidentura ilə bu ixtisasa sahib olan həkimlərin də fəaliyyəti dəqiqləşdiriləcək və yoxlanılacaq. Bir sözlə, həkimlər arasında da ələnmə olmalıdır. Bir çox ölkələrdə keçid dövründə ələnmə prosesi baş verib. Belə olan halda həkimlər öz yerini biləcək və dəqiq müraciətlər olacaq. Müəyyən bir çərçivə olmalıdır və hədd aşılmamalıdır".
Vaqif Qələndərli bildirib ki, yaxşı həkimin ümumiyyətlə reklama ehtiyacı yoxdur.
"Bəzi həkimlər virtual aləmdə reklamlarla insanların günlük həyatına girərək qarışıqlıq yaradırlar. Əslində bu məsələdə bir qayda-qanun yaratmaq lazımdır. Onların qarşısı alınmalıdır və çərçivə yaradılmalıdır. Bu, normal bir prosesdir. Odur ki, həkimlərin reklamlarının qadağan olunması ilə bağlı təklifi normal qəbul etmək lazımdır".
Xatırladaqki, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında həkimlərin reklamına qadağa qoyulması təklif olunub. Bu təkliflə Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Musa Quliyev çıxış edib.