"Tezliklə azərbaycanlılar Ermənistanın kənd icmalarına yerləşəcək" - Erməni politoloq
"Dövlət xalqın şəxsi işinə çevrilməsə, onu xilas etmək mümkün olmayacaq".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu sözləri erməni politoloq Alen Qevondyan deyib.
"Yeri gəlmişkən, "siyasətinizə" və yaxşı əhval-ruhiyyənizə müdaxilə etdiyim üçün üzr istəyirəm, amma rekord üçün bir şey deyəcəyəm. Ermənistan tərəfi ilə müzakirələr aparılıb (ən azı üç dəfə rəsmi səviyyədə) və azərbaycanlıların geri qayıtmaq və yenidən vaxtilə onlara məxsus olan əmlaka sahib olmaq istədikləri kəndlərin təxmini siyahısı verilib. Bakı deyir ki, bu, onun ən vacib tələblərindən biridir. Erməni tərəfi bunu necə etmək barədə düşünmək üçün vaxt istəyib: yeri gəlmişkən, prinsipcə buna qarşı çıxmamaqla bunun birtərəfli qaydada həyata keçirilməyəcəyini qeyd edib. 3 il əvvəl Kanal 5-in efirində Marianna ilə müsahibə zamanı qeyd etmişdim ki, ölkə daxildən alınacaq və türklər azərbaycanlı qaçqınların təhlükəsizliyinin təminatçısı olacaqlar", – deyə erməni politoloq bildirib.
Qevondyanın sözlərinə görə, söhbət 200-dən çox kənddən gedir.
"Yeri gəlmişkən, siz siyasətlə məşğul olduğunuz müddətdə Nikol türklərlə və azərbaycanlılarla intensiv işləyib. Və təbii olaraq bilirəm ki, problemi həll etməkdən başqa hər şeyi edəcəksiniz. Sonra da deyəcəksiniz ki, çox gecdir, cəhd etdik, həll edə bilmədik. Tezliklə Azərbaycanlılar Ermənistan Respublikasının kənd icmalarına yerləşəcək. Bu barədə kənd və rayonlarda yaşayan qohumlarınıza da məlumat verə bilərsiniz, – deyə Alen Qevondyan sərsəmləyib.