Türk dili Almaniyada ikinci dil olduAlman dilindən başqa dillər arasında türk dili alman evlərində ən çox danışılan dilə çevrilib.
KONKRET.az bildirir ki, Federal Statistika İdarəsinin 21 Fevral Beynəlxalq Ana Dili Günündə açıqladığı məlumatlara görə, 2024-cü il statistikasına görə, evlərdə əsasən və ya tamamilə alman dilindən başqa bir dildən istifadə edən 15,5 milyon insan var. Bu insanların 14%-i türk dilində, 12%-i rus dilində və 9%-i ərəb dilində danışır.
Türk dilinin önəmi diqqətəlayiqdir.
İmmiqrant mənşəli 21,4 milyon insanın dil istifadəsinə baxdıqda, türk dili əhəmiyyətli bir çəki göstərir. Bu əhalinin 55%-i evdə alman dilindən başqa ən azı bir dildə, 22%-i isə yalnız alman dilində danışır.
Əhalinin 6%-i ümumiyyətlə alman dilində danışmır.
Federal Statistika İdarəsinin məlumatlarına görə, alman dili hələ də Almaniyada məişət ünsiyyətində ən dominant dildir. 2024-cü ildə əhalinin 77%-i evdə yalnız alman dilində danışdıqlarını, 17%-i isə alman dilindən başqa ən azı bir dildən istifadə etdiklərini bildirib.
Çoxdilli ev təsərrüfatlarında alman dili dominant dil olaraq qalır; Bu qrupdakıların 26%-i əsasən alman dilində danışır, 74%-i isə ana dili kimi başqa dildən istifadə edir. Əhalinin altı faizi evdə yalnız başqa dillərdə danışır.
Federal Statistika İdarəsi vurğulayıb ki, məlumatlar Almaniyada immiqrant əhalisi ilə dil müxtəlifliyinin artdığını göstərsə də, alman dili ən dominant dil olaraq qalır.sfera.az