Xalatyan: "Qarabağ Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi tanınsa, KTMT-dən çıxacağıq"
Xalatyan: Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova İrəvanı üçtərəfli formatdakı prosesdən geri çəkilməməyə çağırıb.
KONKRET.azxəbər verir ki, politoloq Hayk Xalatyana görə, İrəvanla Qarabağ erməniləri arasında siyasi fikir ayrılıqları var. Bu isə o deməkdir ki, hazırda İrəvan və Bakı Qərblə Rusiyaya qarşı vahid oyun oynayır.
Hayk Xalatyanın fikrincə, Zaxarovanın mesajı təkcə Bakı və İrəvana deyil, Paşinyanla ortaq oyun oynayan Arayik Arutyunyana da göndərilib ki, Rusiyanın mövqelərinin zəifləməsinə səbəb olacaq addımlar atılmasın.
Erməni siyasi şərhçi hesab edir ki, Qərbin məqsədi Rusiya sülhməramlılarını Qarabağdan çıxarmaqdır.
Politoloq vurğulayıb ki, sülh müqaviləsində Qarabağ Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi tanınsa, Ermənistan-Rusiya strateji münasibətlərinə yenidən baxılması qaçılmaz olacaq: "Belə olan təqdirdə 102-ci Rusiya hərbi bazasının çıxarılması, Ermənistanın KTMT-dən çıxması da istisna edilmir".
Hayk Xalatyanın sözlərinə görə, Moskva bu proseslərin nəticələrini yaxşı bilir.
"Rusiya dairələrində bir neçə variant nəzərdən keçirilir – Rusiya müqavimət göstərməyə çalışır, anti-Rusiya proqramının həyata keçirilməsinə imkan vermir. Ukrayna ilə münaqişəyə görə Rusiyanın Cənubi Qafqazda geri çəkilməyə qərar verəcəyi istisna edilmir. Rusiya Ermənistan hakimiyyətinin də mövqeyini nəzərə alaraq deyə bilər: "Yaxşı, əgər sən istəsən, gedəcəm".
Hayk Xalatyan hesab edir ki, Rusiya-İran əməkdaşlığının yaxınlaşması göz qabağındadır, Türkiyə ilə oyunun qaydaları da aydındır: Rusiya-İran-Türkiyə formatının yaradılması və bölgənin bu formatda kurasiya edilməsi istisna edilmir.
"Hazırda faktları müqayisə edərək belə qənaətə gəlmək olar ki, Rusiya hələlik regionu tərk etmək fikrində deyil", – deyə Hayk Xalatyan bildirib.