Yeni pandemiya təhlükəsi yaranacaq - ÜST
Yeni pandemiya təhlükəsi yaranacaq; buna hazır olmamaq üçün heç bir bəhanə yoxdur.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə ÜST-nin Dayanıqlı Qlobal Sağlamlıq Maliyyəsi üzrə səfiri, BMT-nin Qlobal Təhsil üzrə xüsusi elçisi və Böyük Britaniyanın keçmiş baş naziri Qordon Braunun, 100-dən çox dünya liderinin və ekspertinin ÜST-nin üzv dövlətləri tərəfindən müzakirə edilən pandemiya sazişinə dair açıq məktubu ilə bağlı məlumatında qeyd edilib.
Bildirilib ki, pandemiyanın qarşısının alınması, hazırlığı və cavab tədbirləri üçün effektiv, çoxsahəli və çoxtərəfli yanaşmanın qurulması zəruridir.
"İctimai səhiyyə risklərinin dəyişkən xarakterini nəzərə alaraq, qlobal strategiya yeniliklərə açıqlıq və inklüzivlik ruhunu təcəssüm etdirməlidir. İtirməyə vaxt yoxdur, buna görə də biz bütün yerli liderləri may ayına qədər sazişi başa çatdırmaq üçün səylərini artırmağa çağırırıq.
Qlobal pandemiya sazişinin vaxtında yekunlaşması saysız-hesabsız həyatı və dolanışıq vasitələrini qorumaqdan əlavə, dünyaya güclü bir mesaj göndərəcək: hətta parçalanmış dünyamızda belə, beynəlxalq əməkdaşlıq hələ də qlobal problemlərə qlobal həllər təqdim edə bilər", – deyə məlumatda qeyd edilib.