2050-ci ilədək orta ömür 5 il artacaq
Alimlər müəyyən ediblər ki, 2022-2050-ci illər arasında bütün dünyada gözlənilən ömür uzunluğu təxminən 5 il artacaq.
KONKRET.az xarici mətbuata istinadən xəbər verir ki, qadınların ömür uzunluğunun 76,2 yaşdan 80,5 yaşa, kişilərin isə 71,1 yaşdan 76 yaşa qədər artacağı təxmin edilir.
Gender-neytral hesablamalara görə, bu müddət ərzində 4,5 il, 73,6-dan 78,1 yaşa qədər artım olacaq.
204 ölkədə risk faktorlarını araşdıran 2021 Qlobal Xəstəlik Yükü Araşdırmasının nəticələrinə əsaslanan yeni araşdırma, ən yüksək artımın ömrün ən aşağı olduğu yerlərdə müşahidə ediləcəyini bildirir. Bu proqnoza görə, ölkələr arasında gözlənilən ömür fərqi azalacaq.
Bu, onu göstərir ki, ən yüksək və ən aşağı gəlirli bölgələr arasında sağlamlıq bərabərsizliyi davam etsə də, uçurum bağlanır və ən böyük artım Sub-Sahara Afrikada gözlənilir.
Alimlər bildirirlər ki, bu qlobal artım daha çox ürək-damar xəstəliklərinin, COVID-19 və bir sıra yoluxucu xəstəliklərin qarşısının alınmasına və təsirinin azaldılmasına yönəlmiş ictimai sağlamlıq təcrübələri ilə bağlıdır. (Baku.ws)