ABŞ səfirinin bəyanatından qorxuya düşən erməni deputatın narahatlığı - ŞƏRH
İki gün əvvəl ABŞ-ın Ermənistandakı səfiri Kristina Kuinn Ermənistan İctimai Televiziyasına müsahibəsində səsləndirdiyi fikirlər düşmən ölkədə narazılığa səbəb olub. İndi Ermənistan cəmiyyətində amerikalı diplomatın mövqeyi müzakirə edilir və bunu bir neçə amillə izah etməyə çalışırlar. Parlamentdə təmsil olunan müxalifət təmsilçilərinin də narazılığına səbəb olan bəyanat əslində bu günkü reallığı əks etdirir.
Amma erməni siyasətçilər məsələyə "hər necə olursa, böyük dövlətlər məhz Ermənistanın mövqeyini müdafiə etməlidir" prinsipindən yanaşırlar.
"Mənim şərəfim" partiyasından parlamentə deputat seçilən Tiqran Abramyan özünün "Facebook" səhifəsində ABŞ səfirinin son bəyənatını Ermənistan hakimiyyətinin mövqeyi ilə üst-üstə düşdüyünü yazıb:
"Ermənistan hakimiyyəti üçün Qarabağın təslim olması xüsusi məqsədə çevrilib və buna nail olmaq yolunda onlar ermənilərin marağına uyğun prinsipləri tapdalayır, dəyərləri ləkələyir və sona qədər özlərini alçaldırlar".
Daha sonra erməni deputat şantaj yolunu tutur və amerikalı diplomatın mövqeyini yanılış adlandırır:
"Azərbaycanın Qarabağ ermənilərinin təhlükəsizliyini təmin edəcəyinə əminliyini ifadə edən amerikalı diplomat öz ailə üzvlərinin, qohumlarının və ya sadəcə olaraq həmyerlilərinin həyatını və təhlükəsizliyini terror təşkilatlarına həvalə edə bilərmi?".
İdeologiyaları terror üzərində qurulan bir xalqın nümayəndəsi azərbaycanlıları terrorçu hesab edir və yüz il ərzində törəddikləri terror əməllərini unudur. Sadəcə ümidləri hər yerdən üzülən ermənilər sonuncu imkanlarından da istifadə edirlər. Onların illərdir davam edən qarayaxması isə nəticə verməyəcək.